TVN24 | Wrocław

Skończył 111 lat, jest najstarszym mężczyzną w Polsce. Jeszcze kilka lat temu startował w zawodach sportowych

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/gp
Źródło:
Starostwo Powiatowe w Świdnicy, TVN24 Wrocław
111 urodziny Stanisława Kowalskiego, najstarszego mężczyzny w PolsceStarostwo Powiatowe w Świdnicy
wideo 2/6
Starostwo Powiatowe w Świdnicy111 urodziny Stanisława Kowalskiego, najstarszego mężczyzny w Polsce

14 kwietnia 2021 roku Stanisław Kowalski skończył 111 lat. Najstarszy mężczyzna w Polsce jeszcze kilka lat temu startował w zawodach lekkoatletycznych. Teraz już nie biega, ani nie rzuca dyskiem i młotem, ale cieszy się życiem na emeryturze. Jak zapewniają ci, którzy spędzili z nim urodziny "nadal ma w sobie dużo życiowej energii i pogody ducha"

Stanisław Kowalski urodził się w 1910 roku. Swoją karierę sportową rozpoczął późno, bo dopiero w 2014 roku, a więc 104 lata po narodzinach. To jednak nie przeszkodziło mu między innymi w ustanowieniu rekordu Europy w biegu na sto metrów w swojej kategorii wiekowej. "Setkę" Kowalski przebiegł w 32,79 sekundy. - Będę żył do samej śmierci. Nie popuszczę - obiecywał reporterowi TVN24 w 2014 roku. Wieść o sportowych wyczynach wiekowego mieszkańca Dolnego Śląska dotarla także za ocean. Zdjęcie biegnącego pana Stanisława na swoim facebookowym profilu zamieścił raper 50 Cent. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Najstarszy mężczyzna w Polsce i czwarty najstarszy żyjący Europejczyk

Pan Stanisław już nie biega. Na sportową emeryturę przeszedł w marcu 2016 roku. W styczniu został zaszczepiony przeciwko COVID-19, a teraz obchodził swoje 111 urodziny. "Pan Stanisław co prawda nie planuje już startów, ale nadal ma w sobie dużo życiowej energii i pogody ducha" - czytamy na stronie świdnickiego starostwa powiatowego. Z okazji urodzin najstarszego mężczyznę w Polsce odwiedził wicestarosta świdnicki i przedstawiciel Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji non profit, która zajmuje się badaniami nad starzeniem się ludzi.

Stanisław Kowalski skończył 111 lat. Jest najstarszym mężczyzną w PolsceStarostwo Powiatowe w Świdnicy

Był nie tylko tort zrobiony specjalnie dla 111-latka, ale także sportowy trykot z numerem odzwierciedlającym wiek mężczyzny. Było też wręczenie oficjalnego certyfikatu. Dokument potwierdził, że Stanisław Kowalski jest najstarszym mieszkańcem Dolnego Śląska, najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce, a także trzecim z najstarszych mieszkańców naszego kraju i czwartym najstarszym żyjącym Europejczykiem. Jest wśród 13 najstarszych mężczyzn żyjących na naszej planecie.

Autor:tam/gp

Źródło: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Pozostałe wiadomości