Piotr Rybak, który na wrocławskim Rynku spalił kukłę Żyda, został prawomocnie skazany na trzy miesiące więzienia. Za kraty jednak na razie nie pójdzie. Sąd wstrzymał wykonanie kary. I rozpozna wniosek o odbycie jej w systemie dozoru elektronicznego.
Do spalenia kukły Żyda doszło w listopadzie 2015 roku. Podczas manifestacji przeciwko uchodźcom najpierw wznoszono okrzyki, później podpalono kukłę i flagę Unii Europejskiej. Incydent, przez Centrum Szymona Wiesenthala, został uznany za jedno z najpoważniejszych antysemickich i antyizraelskich zachowań w 2015 roku. Kukłę podpalił Piotr Rybak (zgodził się na publikację swoich danych i wizerunku - przyp. red.).
Dwa wyroki skazujące
Sprawa trafiła do prokuratury. W lutym 2016 roku Rybak usłyszał zarzut nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Nie przyznał się do winy. I przekonywał, że nie miał zamiaru do nienawiści nawoływać.
Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w listopadzie 2016 roku. - Sąd nie wierzy, że nie było to nawoływanie do nienawiści. Zdaniem sądu absolutnie nie można przyjąć, żeby oskarżony nie zamierzał spalić wizerunku stereotypowego Żyda. Skoro spalił kukłę, to w tych realiach oznacza tyle, że nawoływał do nienawiści wobec osób, które ta kukła wyrażała - uzasadniał sędzia Marek Górny.
Mężczyzna został skazany na 10 miesięcy więzienia. Od wyroku odwołał się nie tylko on, ale też prokuratura. Oskarżyciel publiczny nie chciał, by Rybak szedł za kraty, ale by swoje winy odpracował społecznie.
W kwietniu 2017 roku, przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Rybak został skazany na 3 miesiące więzienia. Wyrok nazywał haniebnym i zapowiadał kasację. Czytaj więcej na ten temat
Do więzienia miał iść 16 czerwca.
Chce dozoru elektronicznego
Jednak 10 czerwca sąd wstrzymał wykonanie kary. Jak się dowiadujemy, wszystko dlatego, że mężczyzna złożył wniosek o udzielenie mu zezwolenia na odbywanie jej w systemie dozoru elektronicznego. Do czasu rozpatrzenia wniosku Rybak pozostanie na wolności.
Dlaczego? - Sąd uznał, że z uwagi na to, że termin posiedzenia sądu penitencjarnego, który rozpatrzy wniosek, został wyznaczony w krótkim czasie, to zachodzą przesłanki, by poczekać na to orzeczenie - słyszymy w biurze prasowym.
Sąd penitencjarny wniosek rozpozna 26 czerwca.
Do spalenia kukły doszło na wrocławskim Rynku:
Autor: tam/jb / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: zdjęcie dzięki uprzejmości wroclaw.wyborcza.pl