W budynku wykryto stężenie tlenku węgla, nie żyje 18-latka w ciąży i 63-latek. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
ib/tam,tok
Źródło:
PAP, TVN24 Wrocław
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dwóch osób w Ścinawie
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dwóch osób w ŚcinawieTVN24 Wrocław
wideo 2/5
TVN24 WrocławProkuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dwóch osó

Dwie osoby - 63-letni mężczyzna i 18-letnia kobieta w ciąży - zmarły najprawdopodobniej w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w miejscowości Ścinawa na Dolnym Śląsku. Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Jedna z hipotez mówi o zbyt słabo wentylowanym pomieszczeniu kotłowni, w którym pracował piec opalany koksem.

Pierwsze zgłoszenie o zasłabnięciu 18-letniej kobiety w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kościuszki służby otrzymały we wtorek przed godziną 5. Wówczas nie było jeszcze mowy o tlenku węgla - straż pożarna została zadysponowana jako pomoc dla zespołu ratownictwa medycznego, w razie gdyby karetka miała przyjechać z opóźnieniem.

- W momencie przybycia zastępów straży na miejsce było już tam pogotowie, które udzielało pomocy nieprzytomnej 18-letniej kobiecie - przekazała oficer prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Magdalena Cwynar.

18-latki nie udało się uratować. Jak poinformował młodszy aspirant Patryk Zdanowski, oficer prasowy straży pożarnej w Lubinie, kobieta była w piątym miesiącu ciąży.

Straż pożarna: pomiary wykazały tlenek węgla

Kiedy akcja została zakończona, a zastępy straży zdążyły odjechać z miejsca zdarzenia, już bezpośrednio ich stanowisko kierowania przyjęło kolejne zgłoszenie, z tego samego budynku, o możliwym zatruciu tlenkiem węgla. Mężczyzna przekazał, że sąsiad źle się czuje, a jego partnerka wymiotuje.

- Po sprawdzeniu czujnikami pomiarowymi okazało się, że w budynku występuje tlenek węgla, a śmierć poniósł także 63-letni mężczyzna - powiedziała Cwynar. Ze wstępnych informacji straży wynika, że kobieta i mężczyzna zamieszkiwali różne lokale.

Do zdarzenia doszło w budynku wielorodzinnym w ŚcinawieTVN24 Wrocław

Czytaj też: Czad - co to jest? Co zrobić przy zatruciu czadem?

Rzeczniczka dodała, że poszkodowana została również kobieta, żona 63-letniego mężczyzny. Z budynku ewakuowano łącznie 15 osób. Cwynar podkreśliła, że obecnie nie są znane szczegóły zdarzenia. Przyczyny ustali policja i prokuratura.

Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatory
Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatorySygnalizator czadu to niewielki czujnik, ale może uratować życie. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w Poznaniu mieszkańcy z bloków komunalnych mogą dostać go za darmo. Głośno alarmuje, gdy wyczuje - dla człowieka niewyczuwalny - tlenek węgla.Aneta Regulska | Fakty w Południe

Zbyt słabo wentylowana kotłownia?

- Ustaliliśmy, że w piwnicy jest kotłownia, a w niej piec opalany paliwem stałym, koksem. Po wykonanych pomiarach przy pomocy urządzeń pomiarowych wartość tlenku węgla wskazywała około tysiąca ppm. Prawdopodobnie w wyniku wymiany okien doszło do zbyt dużego uszczelnienia kotłowni. Brak odpowiedniej wentylacji - informuje rzecznik lubińskiej straży Patryk Zdanowski.

W tej sprawie zostało już wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie. Jedną z hipotez badanych przez śledczych jest właśnie wytworzenie się dużej ilości tlenku węgla przez zbyt słabo wentylowaną kotłownię.

Jedna z hipotez mówi o zbyt słabo wentylowanym pomieszczeniu kotłowni, w którym pracował piec opalany kokse.TVN24 Wrocław

- Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzeń, gdzie znaleziono zwłoki dwóch osób. Następnie wezwany został biegły z zakresu gazownictwa, mistrz pożarnictwa i oczywiście straż pożarna. Dokonano niezbędnych pomiarów, zabezpieczono dokumentację techniczną budynku i teraz czekamy na opinię biegłych odnośnie tego, co było przyczyną tego tragicznego zdarzenia - mówi Marek Bartosiewicz, prokurator rejonowy w Lubinie.

Bartosiewicz dodaje, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zatrucie tlenkiem węgla, ale dla potwierdzenia tej wersji może być wymagany eksperyment procesowy.

Policjanci cały czas pracują na miejscu zdarzeniaTVN24 Wrocław
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/tam,tok

Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości