Pieczęć na protokole zbiorczym postawili o godz. 4.05 nad ranem. Opole jako pierwsze w kraju podało oficjalne wyniki do całego sejmiku wojewódzkiego. Z ręcznego podliczania głosów wynika, że dziewięć mandatów przypadło PO, osiem PSL, siedem Mniejszości Niemieckiej, pięć PiS i jeden SLD. Według opolskiej komisji aż 18,2 proc. głosów do sejmiku wojewódzkiego było nieważnych.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Opolu zakończyła podliczanie głosów oddanych w wyborach do sejmiku w nocy ze środy na czwartek. - Wszystko dzięki chęciom i dużemu zaangażowaniu członków. Rady powiatów się zmobilizowały - podkreśla Rafał Tkacz, szef biura wyborczego w Opolu.
"Ciężka walka z systemem"
Opolska komisja jako pierwsza w kraju uporała się z protokołami. Mimo to członkowie komisji nie poczytują sobie tego za szczególną zasługę. - Powinno to być półtora dnia temu - podkreślił Tkacz, dodając jednocześnie, że "program wieszał się jak wszystkim, był tak samo zły".
- Prowadziliśmy ciężką walkę o to, by jak najwięcej wyciągnąć z systemu informatycznego, przynajmniej do pewnego momentu. I udało nam się (sporządzić) protokoły obwodowe, protokoły wyborów na wójtów, burmistrzów do rad - mówi Tkacz. Opowiada, że komisja była nawet w kontakcie telefonicznym z przedstawicielami firmy Nabino przygotowującej system dla PKW, ale gdy się zorientowali, że "to wszystko tylko przeciąga (liczenie), zdecydowaliśmy się, w przypadku powiatu i sejmików, na liczenie ręczne".
18,2 proc. głosów nieważnych. "Niemało"
Największe poparcie w wyborach do sejmiku zanotowała PO - 25,35 proc. - oraz PSL - 21,92 proc. Na PiS oddano 16,79 proc. ważnych głosów, na Mniejszość Niemiecką (wystawiała listy w czterech z pięciu okręgów w regionie) - 14,9 proc., a na SLD niespełna 9,5 proc. W wyborach do sejmiku oddano w sumie 281,1 tys. głosów ważnych.
Frekwencja wyniosła 42,13 proc.
Z ogłoszonych protokołów wynika, że w wyborach do sejmiku wojewódzkiego oddano 18,2 proc. nieważnych głosów.
W stosunku do średnie dla całego kraju to mniej, ale "na pewno nie mało" - ocenił Tkacz. I dodał: "Jednak ta broszurka skomplikowała życie wyborcom", przypominając jednocześnie, że to pomysł ustawodawcy zapisany w Kodeksie wyborczym. (Do sejmiku, gdzie można było oddać jeden głos, niektórzy oddawali więcej, traktując każdą z czterech kartek jako oddzielną, a nie jedną kartę do głosowania - red.).
Kto zasiądzie w opolskim sejmiku (lista)
PO zdobyła 9 mandatów. Radnymi z Platformy Obywatelskiej mają być: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska. Swój mandat obroniła dotychczasowa wiceprzewodnicząca sejmiku Elżbieta Kurek. PO w sejmiku reprezentować będą również dotychczasowy radny Zbigniew Ziółko, trener jeździectwa Andrzej Sałacki, dotychczasowy przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak oraz prezes - zawieszona w czasie kampanii - siatkarskiego klubu sportowego Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska.
Kolejną siłą w sejmiku opolskim jest PSL - zdobyło osiem mandatów. Radnymi z ramienia tej partii będą wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy, wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski, wiceprzewodniczący sejmiku opolskiego Grzegorz Sawicki, dotychczasowy członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, a także Ryszard Kuchczyński, Kazimierz Pyziak, Leszek Fornal oraz były senator PiS Norbert Krajczy.
Krajczy, który startował w okręgu brzesko-nyskim, zebrał rekordową w tych wyborach liczbę głosów w Opolskiem - ponad 12,1 tys.
Mniejszość Niemiecka ma więcej mandatów niż PiS
Mniejszość Niemiecka, choć ma procentowo mniej głosów w województwie, zdobyła więcej mandatów niż PiS. Wszystko przez to, że mandaty pomiędzy okręgami nie rozkładają się po równo.
W sejmiku będzie ją reprezentować siedem osób: szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, dotychczasowy wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek oraz radni sejmiku Józef Kotyś, Hubert Kołodziej, Herbert Czaja, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz Ryszard Donitza.
PiS w sejmiku reprezentować będą dotychczasowa wiceprzewodnicząca rady miasta Opola Violetta Porowska, Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, Dariusz Byczkowski, Katarzyna Czochara oraz Arkadiusz Szymański.
Jedynym radnym SLD w sejmiku ma być były burmistrz Paczkowa Bogdan Wyczałkowski.
Opolski sejmik wojewódzki liczy 30 radnych.
Rekordowo dużo nieważnych głosów:
Autor: nsz, mir/kka/i / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław