Wrocław: rozprawy odwołane, bo brakuje protokolantów. Podobna sytuacja także w innych miastach

Aktualizacja:
[object Object]
Akcja protestacyjna pracowników sądowychTVN24 Wrocław
wideo 2/3

"Rozprawy z dnia 10 grudnia 2018 r. zostały odwołane z powodu niemożności zapewnienia obsługi protokolanta" - kartki z taką informacją zawisły między innymi na korytarzach Sądu Okręgowego we Wrocławiu. To efekt protestu urzędników sądowych, którzy domagają się wyższych płac.

- Do pracy nie zgłosiło się 166 urzędników. Zwolnienia L4 cały czas wpływają - poinformowała Sylwia Jastrzębska z Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

"Sąd nie funkcjonuje tylko dzięki sędziom"

Do godziny 8.45 do sądu wpłynęło 49 zwolnień lekarskich. W sądach rejonowych, podlegających Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu, w pracy nie pojawiło się 33 pracowników. - Z dużym prawdopodobieństwem w dniu dzisiejszym bardzo dużo urzędników nie stawi się do pracy i będą przedkładane zwolnienia - powiedziała Jastrzębska.

Protest urzędników może w praktyce znacznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracę sądów. - Na dzień dzisiejszy, jeśli urzędnicy się nie stawili, nie ma możliwości, żeby odbyły się wszystkie sprawy. Sąd nie funkcjonuje tylko dzięki sędziom, ale też dzięki urzędnikom - podkreśliła sędzia. I dodała, że "jeżeli okaże się, że nie ma urzędników, którzy mogliby pójść protokołować na salę, to niektóre rozprawy się nie odbędą". - Może dojść do sytuacji, że sędzia - z przyczyn technicznych - nie będzie miał możliwości przeprowadzenia rozprawy - stwierdziła Jastrzębska.

Chcą wyższych płac

Jak poinformowała Jastrzębska, urzędnicy pracujący w sądach zdecydowali się na akcję protestacyjną, bo domagają się wyższych zarobków. - Mają postulat, żeby ich płace uległy zmianie. Chcą mieć płace na godnym poziomie, takim który umożliwi im funkcjonowanie i utrzymanie rodziny - przekazała sędzia. Z informacji, które podała wynika, że sekretarz sądowy z 30-letnim stażem zarabia 3100 złotych brutto. Z kolei osoby, które dopiero przyjmowane są na takie stanowisko otrzymują pensję w wysokości 2700 złotych brutto.

Swoje wsparcie dla pracowników sądów powszechnych wyraziło zebranie Sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. "Funkcjonowanie sądów i wykonywanie zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości i ochrony prawnej byłoby niemożliwe bez pracowników sekretariatów, asystentów, pracowników pionów administracyjnych i technicznych" - napisano w uchwale.

Sędziowie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu popierają postulaty pracowników sądów wroclaw.sa.gov.pl

Protest w wielu polskich sądach

Od rana dostajemy i weryfikujemy wiele informacji na temat miejscowości, w których urzędnicy sądowi masowo nie stawili się do pracy.

W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze oraz sądach rejonowych w Kamiennej Górze, Lwówku Śląskim i Lubaniu na 98 pracowników zatrudnionych w wydziałach orzeczniczych do pracy stawiły się 23 osoby. W Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze na 72 urzędników pojawiło się tylko 20. Odmienna sytuacja jest w bolesławieckim sądzie. Tam w pracy pojawili się wszyscy zatrudnieni urzędnicy.

Problemy występują także w innych województwach.

- Od rana część rozpraw spadła z wokandy. Ponad 20 rozpraw już zostało od rana odwołanych, bo po prostu brakuje ludzi do pracy - relacjonuje Piotr Borowski, reporter TVN24, który przypatruje się, jak przebiega akcja protestacyjna w Łodzi. I dodaje, że część sędziów popiera postulaty protokolantów. - Rozumiemy desperację tych ludzi, którzy zderzają się z roszczeniami wszystkich możliwych grup zawodowych i sami też dochodzą do wniosku, że za swoją ciężką pracę chcieliby być lepiej wynagradzani - komentuje Grzegorz Gała z Sądu Okręgowego w Łodzi.

- W dniu dzisiejszym sytuacja jest taka, że mamy duże braki kadrowe. Duża liczba osób nie przyszła do pracy w sądzie okręgowym, jak i w sądach rejonowych okręgu radomskiego - mówi Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu. I przyznaje, że w niektórych wydziałach w poniedziałek pracują pojedyncze osoby. W sumie do pracy nie przyszło ponad 50 proc. zatrudnionych urzędników administracyjnych.

Podobna sytuacja jest w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ. Jak informuje Marcin Kołakowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, nie pojawiło się tam 97 pracowników. Z kolei w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe nieobecnych jest 47 pracowników. - Liczba nieobecnych powoduje znaczne komplikacje. Jednak wszystkie sesje odbywają się zgodnie z planem. Zwolnienia wciąż spływają - mówi Kołakowski.

Autor: tam/mś / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl