Wrocław

Pozwalał psu obgryzać miejskie drzewka, sąd ukarał go grzywną

Wrocław

facebook.com/UrzadMiastaOlawaJedno z obgryzionych przez psa drzewek

Miejskie drzewka w Oławie były systematycznie niszczone. "Są obgryzane z kory, prawdopodobnie przez dużego psa" - stwierdzili urzędnicy. Podejrzanego znaleźli, sprawa trafiła do sądu. Właściciel czworonoga został obwiniony o to, że "dokonał uszkodzenia mienia w postaci kory drzew przez kierowanie psem". Ukarano go grzywną.

O sprawie zrobiło się głośno w sierpniu 2015 roku, gdy do redakcji portalu gazeta.olawa.pl zgłosił się zaniepokojony czytelnik. "Drzewo w parku, jak i kilka innych w pobliżu, jest dość dziwne "okorowane". Może to jest celowe działanie zieleni miejskiej, mające wzmocnić drzewa, ale jakoś wydaje mi się to dziwne" - napisał mężczyzna.

Podobne przypadki miał zauważyć już kilka miesięcy wcześniej. Przedstawiciele miasta dementowali wtedy: to nie działania zieleni miejskiej. O wandalizm podejrzewano "dużego psa".

"Nie bądźcie obojętni"

Na Facebooku zaapelowano do mieszkańców. "Od pewnego czasu dochodzi do niszczenia młodych drzew na terenie parku miejskiego przy ul. Spacerowej, a ostatnio również na "Miasteczku" w okolicach "Term Jakuba". Drzewa są obgryzane z kory prawdopodobnie przez dużego psa. Nie bądźcie obojętni" - napisano wtedy.

Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność albo depcze trawnik lub zieleniec lub też dopuszcza do niszczenia ich przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany. art. 144, § 1 kodeksu wykroczeń

Urzędnicy podejrzanego znaleźli, sprawa trafiła do sądu.

- Otrzymaliśmy wyrok. Informację o rozstrzygnięciu podaliśmy do wiadomości mieszkańców, bo byli sprawą żywo zainteresowani - mówi nam Lilla Rzadkowska, sekretarz miasta Oława.

"Dokonał uszkodzenia mienia w postaci kory"

Właściciel psa był obwiniony o to, "że dokonał uszkodzenia mienia w postaci kory drzew przez kierowanie psem".

Sąd Rejonowy w Oławie w trybie nakazowym, bez udziału stron, uznał obwinionego mężczyznę za winnego. - Wymierzono mu karę grzywny w wysokości 200 złotych i obciążono go kosztami postępowania w wysokości 80 złotych - usłyszeliśmy w biurze prasowym Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Drzewa niszczone były na terenie Oławy:

Jedno z obgryzionych przez psa drzewekfacebook.com/UrzadMiastaOlawa
Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/UrzadMiastaOlawa

Pozostałe wiadomości