Zniszczony krzyż, anioły bez głowy. Wandale poszukiwani

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/ks
Źródło:
TVN24 Wrocław
Zdewastowane figury sakralne na południu Dolnego ŚląskaMarlena Ożga
wideo 2/4
Marlena OżgaZdewastowane figury sakralne na południu Dolnego Śląska

To już seria. Ktoś w ciągu dwóch dni zdewastował kilka figur i krzyż w okolicach Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Lokalna społeczność jest oburzona, a sprawców poszukuje policja.

Głębock, Ściegny, Miłków, Łomnica, Wojanów, Sosnówka. To niewielkie wsie położone na malowniczym południu województwa dolnośląskiego. Ich spokój został ostatnio zaburzony przez serię aktów wandalizmu.

Szukają sprawców

Nieznani sprawcy (bądź sprawca) w dwa dni, od 16 do 18 stycznia, zdewastowali kilka figur Matki Boskiej, zniszczyli figurę ukrzyżowanego Jezusa, a także figury czuwających przy nim aniołów. Uszkodzony został też krzyż. Wszystko w odległości kilkunastu kilometrów od siebie.

- Do tej pory otrzymaliśmy cztery zgłoszenia. Łącznie jest uszkodzony sześć figur sakralnych i jeden krzyż. Prowadzimy postępowanie w kierunku obrażania uczuć religijnych. Przypuszczamy, że odpowiadają za to ci sami sprawcy. Trwają intensywne czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie tych osób - informuje Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.

Zbiórka na nowe figury i monitoring

Mocno liczą na to mieszkańcy wsi, którzy z jednej strony są oburzeni tym, co się stało, a z drugiej nie mają zamiaru pozwolić na kolejne profanacje.

- Wszystkim nam tutaj przykro, że stało się to u nas, na wiosce. Nie wiemy, po co ktoś miałby to robić, różne myśli przychodzą do głowy. Ale nie poddamy się, nie ma miejsca u nas na takie zdarzenia. To piękna okolica, tutaj mieszkają ludzie z dziada pradziada, dbają o swoją kulturę. Będziemy robić zbiórkę na nowe figury i na monitoring - mówi Marlena Ożga, sołtys Wojanowa.

Zdewastowane figury Jezusa i aniołów
Marlena Ożga

To tam zdewastowano figury Jezusa i dwóch aniołów. - Jako parafia kilka lat temu odnowiliśmy ten krzyż, a na 700-lecie naszej miejscowości parafianie ufundowali pasyjkę. Wisiała dwa lata i właśnie została zniszczona - mówi portalowi legnica.gosc.pl ks. Andrzej Spelak, proboszcz parafii w Wojanowie.

W piątek przy krzyżu ma zostać odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji przebłagania i wynagrodzenia Bogu za grzech znieważenia.

Źródło: TVN24 Wrocław

ib/ks