Wrocław

Narodowe Forum Muzyki z nowym wykonawcą

Wrocław

TVN24 Wrocław | K.DobkiewiczNarodowe Forum Muzyki ma być gotowe za 18 miesięcy

Po dziewięciomiesięcznej przerwie na budowie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu znowu pojawią się robotnicy. Nowy wykonawca podpisał właśnie umowę na dokończenie inwestycji. Forum, które już teraz jest opóźnione, ma być gotowe na początku 2015 roku.

Umowa na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu została podpisana w poniedziałek we Wrocławiu. Inwestycję dokończy konsorcjum firm Inter-System i Elektromontaż Rzeszów.

- Nie jest to łatwy kontrakt i podchodzimy do niego z wielką pokorą. Jesteśmy jednak w pełni przygotowani. Zatrudniamy jedną z najlepszych kadr inżynierskich w Polsce i na cały projekt patrzymy z optymizmem - mówiła prezes Inter-System, Małgorzata Nowara.

Dwa lata opóźnień

Pierwotnie budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 roku, ale pół roku wcześniej poprzedni wykonawca, czyli Mostostal Warszawa, wypowiedział umowę.

Firma opuściła plac budowy i tym samym zostawiła budynek w stanie otwartym surowym. Wrocławskie Inwestycje, miejska spółka zarządzająca budowę, ogłosiły nowy przetarg, a ten rozstrzygnięto dopiero pod koniec maja. Nowy wykonawca przejął też w poniedziałek plac budowy. Od tego momentu konsorcjum ma 18 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Planuje, że do końca grudnia wykończy m.in. dach i fasady tak, by cały obiekt był już w pełni zamknięty.

Następnie ruszą prace instalacyjne, które obejmą także podziemny parking. Zatrudnienie na budowie znajdzie ok. stu osób. Wszystko ma być gotowe na początku 2015 roku, a wartość całej inwestycji szacuje się na ok. 350 mln zł.

Głównie koncerty...

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia. W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw. Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

...ale nie tylko

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

Autor: ansa / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K.Dobkiewicz

Pozostałe wiadomości