Przez większość czasu śpią. Resztę spędzają na poszukiwaniu pożywienia i wyciu. Tak wyjce czarne zaznaczają swoje terytorium. Ich odgłosy słychać ponoć z odległości kilku kilometrów. Wrocławskie zoo właśnie pochwaliło się nowo narodzoną małpką z tego gatunku.
Wyjce we wrocławskim ogrodzie zoologicznym hodowane są od 2008 roku. Wrocławski wybieg odzwierciedla naturalne warunki ich życia i przez to uznawany jest za wzorcowy. Potwierdza to liczba narodzonych osobników - do tej pory przyszło ich na świat kilkanaście.
"Matka centrum świata"
Pod koniec czerwca urodził się kolejny. To zdrowy i silny maluch. Na razie nie ma imienia, opiekunowie nie znają jeszcze jego płci.
- Jak widać mały wyjec świetnie sobie radzi, nie tylko mocno trzyma się matki, ale zaczyna "wędrować" po jej ciele. Najpierw wspinał się na boki, teraz już próbuje wejść na jej grzbiet - mówi Przemysław Leśniakowski, opiekun małp we wrocławskim zoo. - Na razie centrum świata stanowi dla niego matka, ale już niedługo zacznie interesować się innymi osobnikami ze stada - zapewnia.
Jeszcze przez kilka najbliższych tygodni pokarmem malca będzie mleko matki. Potem stopniowo zacznie jeść to co dorosłe osobniki - liście, warzywa liściaste, owoce, a nawet kwiaty.
Śpią, jedzą, wyją...
W naturze wyjce czarne zamieszkują centralną część Ameryki Południowej. Ich siedliska to lasy galeriowe, lasy suche, ale też i tropikalne, gdzie pada obficie i regularnie. Potrafią się dostosować do panujących warunków.
To jedna z największych małp Nowego Świata, żyje w stadach liczących do kilkunastu osobników. Posiada chwytny ogon, umożliwiający jej zwisanie z gałęzi i utrzymywanie na nim ciężaru swojego ciała.
Jednak najbardziej charakterystyczna cecha wyjców zawiera się w ich nazwie. Dzięki powiększonej kości gnykowej mogą wydawać bardzo głośne dźwięki, które czynią je jednymi z najgłośniejszych zwierząt na świecie. Ich odgłosy słychać z bardzo dużej odległości. Niektóre doniesienia mówią nawet o 5 kilometrach.
- W ciągu dnia odpoczywają przez 75 procent czasu, resztę spędzając na szukaniu pokarmu i wyciu. Stado wyje rano i wieczorem, dominują głosy samców, a głosy samic są bardziej sporadyczne i trwają krócej. Celem tej aktywności jest głównie zaznaczenie terytorium - informuje Marta Zając-Ossowska, opiekunka z wrocławskiego zoo i jednocześnie koordynatorka hodowli zachowawczej wyjca czarnego w Europie i Azji.
Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Zoo Wrocław