Władze stolicy Dolnego Śląska i baskijskiego San Sebastian podpisały w czwartek deklarację o współpracy w ramach przygotowań "Europejskiej Stolicy Kultury w 2016". Oba miasta przygotowują się do objęcia tego tytułu w 2016 roku.
Porozumienie dotyczy m.in. współpracy przy organizacji festiwali muzycznych i filmowych.
- Być może w ramach tych imprez będą wspólne nagrody, na pewno będzie wymiana artystów i wspólne projekty - mówił podczas czwartkowej konferencji w rozmowie z PAP Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Gitara, śpiew, bębny i wojsko
Oba miasta mają również uczestniczyć w dużych imprezach plenerowych organizowanych w każdym z nich. W przypadku Wrocławia chodzi o coroczne bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa, zaś w przypadku baskijskiego partnera o imprezę zwaną "Tamborriadą".
Jak tłumaczył Juan Karlos Izagirre, burmistrz San Sebastian, popularna "Tamborriada" to całodobowa impreza, podczas której na ulice baskijskiego miasta wychodzi 25 tys. bębniarzy. Są ubrani w militarne stroje sprzed dwustu lat i w stroje kucharzy. Tradycja "Tamborriady", jak tłumaczył burmistrz, sięga czasów, kiedy wojska francuskie najechały Hiszpanię.
- Wówczas to mieszkańcy San Sebastian wyszli na ulice i bębnieniem utrudniali życie francuskim żołnierzom. Dziś w całodobowej imprezie uczestniczą wszyscy mieszkańcy. Ludzie wychodzą na ulice i bawią się - mówił burmistrz.
Święto przypada 20 stycznia, w dniu patrona San Sebastian.
Kultura lepsza niż język polityki
Wrocław chce również nakręcić film o San Sebastian. Dokument będzie wyświetlany w 2016 r. na wrocławskim rynku. Partnerzy planują także wymianę artystów, którzy będą uczestniczyć w organizowanych w obu miastach warsztatach.
Burmistrz San Sebastian pytany przez PAP o największe wydarzania przygotowywane przez miasto z okazji ESK, odpowiedział, że w objęciu tytułu przez miasto widzi proces, który już się rozpoczął i który wybiegnie daleko poza rok 2016.
- Nie postrzegamy roku 2016 jako czasu, w którym trzeba zorganizować określoną liczbę wydarzeń kulturalnych, choć na pewno ich liczba nasili się w tym czasie - tłumaczył Izagirre. Burmistrz dodał, że władze miasta chcą doprowadzić do tego, by dzięki tytułowi ESK 2016, kultura stała się elementem transformacji społecznych.
- Chcemy, by ludzie zaangażowali się w działalność kulturalną i poczuli się gospodarzami naszego miasta. Jednocześnie, w tej chwili przechodzimy w Kraju Basków przez określone procesy polityczne i wydaje nam się, że w tych procesach język kultury może być lepszym przekaźnikiem niż język polityki - dodał.
Izagirre podkreślił również, że traktuje ESK jako szansę na przypomnienia Europie jak cenna jest różnorodność kulturowa.
Autor: balu/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/sxc.hu | F.Czekała/ibof