W Zakładzie Karnym nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z funkcjonariuszy służby więziennej. Chory na COVID-19 mężczyzna przebywa w izolacji domowej. Kwarantannie poddano funkcjonariuszy, którzy mieli kontakt ze strażnikiem, a osadzeni z oddziału, na którym pełnił służbę, poddani zostali obserwacji medycznej.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL Jak informuje Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, sanepid objął kwarantanną funkcjonariusza z więzienia przy ulicy Kleczkowskiej 23 marca. Na kwarantannę skierowano także żonę mężczyzny, która - według "Gazety Wyborczej Wrocław" - jest pielęgniarką w jednym z wrocławskich szpitali. Jednak u niej test nie potwierdził zakażenia koronawirusem.
Współpracownicy na kwarantannie. Osadzeni poddani obserwacji medycznej
- Wcześniej funkcjonariusz był w pracy tylko raz, w nocy z 20 na 21 marca. Funkcjonariuszy, którzy mieli z nim tego dnia kontakt, objęto kwarantanną domową - przekazuje Krakowska. Kwarantannie poddano też osadzonych z oddziału, na którym pracował strażnik. - Wszyscy są poddani obserwacji medycznej i zaostrzonym procedurom bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych - relacjonuje rzeczniczka. A to między innymi oznacza, że odizolowani więźniowie nie kontaktują się z innymi osadzonymi. Krakowska nie zdradza jednak, ilu więźniów i ilu funkcjonariuszy zostało poddanych kwarantannie. Z nieoficjalnych informacji do których dotarła "Gazeta Wyborcza Wrocław" wynika jednak, że może chodzić o czterech innych strażników. Jak kwarantanna funkcjonariuszy wpływa na funkcjonowanie zakładu karnego? Na to pytanie rzecznik nie odpowiedziała. Jednak, jak zapewniła dyrekcja placówki jest w stałym kontakcie z sanepidem. - Wykonuje wszystkie jej zalecenia i procedury związane z zagrożeniem koronawirusem - podkreśliła. "KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA
Bez widzeń i pracy poza zakładem karnym
Na stronie więzienia pojawił się też komunikat dyrektora placówki, w którym ogłasza wstrzymanie do 30 kwietnia 2020 roku, "z ewentualną możliwością przedłużenia o kolejne dni", widzeń z osadzonymi i ich zatrudnianie poza terenem zakładu karnego. Jak podkreślono, te ograniczenia są "niezbędne dla minimalizowania zagrożeń epidemiologicznych, wynikają z rekomendacji służb sanitarnych i uwzględniają potrzebę ochrony życia i zdrowia osadzonych i ich rodzin, a także funkcjonariuszy i pracowników". W komunikacie zaznaczono też, że służba więzienna robi wszystko, co może, by dostosować się do możliwości "mających na celu kompensacje wprowadzonych ograniczeń". W związku z tym więźniowie mają zyskać między innymi większe możliwości utrzymywania kontaktów z bliskimi za pomocą połączeń telefonicznych i komunikacji internetowej.
Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wyborcza Wrocław, sw.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24