Historyczna „brama miasta" znów przywita turystów

Wlot ul. Kołłątaja i dwa hotele Kronprinz i Nord. Lata 1910- 1914Wratislaviae Amici

Kiedyś odbywały się w nim elitarne spotkania klubu angielskiego. Zdegradowany po wojnie stał się tanią przechowalnią dla turystów. Dom Wycieczkowy Piast tworzył niegdyś wraz z Hotelem Grand „bramę Wrocławia". Właściciel chce obu budynkom wreszcie przywrócić dawną świetność.

Dzisiejsza ul. Piłsudskiego na przełomie XIX i XX wieku była wrocławskim zagłębiem hotelowym. W 1903 roku powstał Północny, bardziej znany jako Grand. Pięć lat później, obok niego stanął Kronprinz, czyli dzisiejszy Dom Wycieczkowy Piast. Sąsiadujące ze sobą budynki witały podróżnych wysiadających na Dworcu Głównym.

- Znajdowały się na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic: Piłsudsiego, Kołłątaja i Piotra Skargi. Była to najprostsza droga prowadząca do ścisłego centrum. Wysokie budynki zakończone kopułami wyglądały jak otwarta brama - tłumaczy dr hab. Piotr Oszczanowski, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Powiew luksusu

W miejscu, w którym powstał Kronprinz, wcześniej, przez ponad 30 lat działało archiwum państwowe. Hotel zbudowano według projektu Waldemara Mildbradta. Był jednym z najelegantszych hoteli we Wrocławiu.

- Trzeba tam było słono zapłacić za nocleg. Dziś nazwalibyśmy je kilkugwiazdkowymi. Wnętrza inspirowane stylem angielskim, bardzo modnym na początku XX wieku - opowiada.

To właśnie dlatego wewnątrz dzisiejszego Piasta znajdowała się sala bilardowa, rozbudowana winiarnia, wykwintna restauracja oraz klub dżentelmenów. Luksusowego charakteru dopełniały starannie wykończone łazienki oraz sklepy na parterze.

- Hotel połączony z domem handlowym? Dziś brzmi to jak standard, ale wtedy to było zupełne novum. Eleganckie turystki mogły tu nabyć galanterię skórzaną, znajdowała się tam też drogeria. To było niesamowicie dogodne, ale wówczas rzadkie rozwiązanie - zauważa historyk.

Chwali również obsługę hotelową. - Tam gość zawsze był oczekwiany, a pracownicy spełniali wszystkie jego zachcianki. Traktowali każdego po królewsku. Już sama nazwa do tego zobowiązywała. "Kronprinz" to tytuł nadawany następcom tronu w Prusach. Każdego turystę traktowano więc jak potomka cesarza.

III Rzesza odziera Piasta z detali

Dzisiejszy Piast zbudowany był w stylu neoklasycystycznym i - jak wiele nowoczesnych budynków z początku XX wieku - łączył nowinki technologiczne z rozwiązaniami z przeszłości. Proste bryły hotelu zostały zmodernizowane w latach 30. Z Piasta zniknęło w tamtym czasie wiele ozdobników.

- Pozbyto się kilku rzeźb zdobiących elewację. Zniknęły również elementy inspirowane wcześniejszymi epokami - mówi Oszczanowski i ocenia, że po przebudowie obiekt stał się siermiężny.

- W III Rzeszy właśnie o to chodziło... Miało być monumentalnie, dostojnie, bez zbędnej ornamentacji. Dodatkowo wtedy hotel był wizytówką miasta granicznego. Wszyscy, którzy podróżowali pociągiem, musieli go dostrzec - dodaje.

Przez Breslau przejeżdżało wielu turystów, dlatego wygląd budynków przy dawnej ulicy Ogrodowej (dziś Piłsudskiego) miał podkreślać niemiecką potęgę.

- Hotel stał się mniej okazały, ale pozostał synonimem niemieckiej solidności. Można byłoby tam kręcić filmy: wielkomiejska architektura, pięć kondygnacji... - wylicza historyk.

W takim kształcie hotel przetrwał wojnę. Zniszczenia były znikome.

"Setka" zamiast wina

Po wojnie obiekt znów przeszedł transformację. Jak wiele instytucji, także i on zmienił nazwę na polską. Tak powstał Dom Wycieczkowy Piast, czyli gorsza wersja dawnego hotelu.

- Mimo, że bryła pozostała nienaruszona, zmieniono profil obiektu. Dotychczasowy charakter nie pasował do głoszonego przez komunistów egalitaryzmu - mówi Oszczanowski i dodaje, że w ramach równości i sprawiedliwości społecznej zrezygnowano z klubu bilardowego i winiarni. Według władz, były one zagrożeniem dla systemu.

- Miało być skromnie, setka i nóżki w galarecie zamiast wina i owoców. A zamiast galanterii, pończochy ze szwem. Przy dobrym wietrze, oczywiście - uśmiecha się historyk.

- Rzeczywiście, Piast stał się domem wycieczkowym ze względu na swoją ułomność techniczną. Nie było w nim odpowiedniej ilości łazienek, więc przydzielano jedną do kilku pokojów. Dodatkowo, stan techniczny wewnątrz pozostawiał wiele do życzenia - przyznaje Zbigniew Meinert, który od wielu lat jest kierownikiem działu technicznego w Piaście.

Zły stan wynika z tego, że Piast w czasach PRL-u ani razu nie został porządnie wyremontowany. – Naprawy załatwialiśmy na bieżąco - przyznaje Meinert.

Przechowalnia zamiast relaksu

Wraz ze zmianą hotelu w dom wycieczkowy, zmieniła się jego klientela. W latach 70. byli to głównie młodzi sportowcy, niewymagający turyści i młodzież szkolna.

- Był to szkolny ośrodek, zawsze był pełen dzieci. Pewnie ze względu na popularność Panoramy Racławickiej. I wtedy ul. Piłsudskiego należała już do centrum. Jak były jakieś zawody sportowe w okolicy, to nie było szansy na wolny pokój dla indywidualnego turysty - mówi Meinert.

Tłumaczy, że goście nigdy nie narzekali, mimo że Piast nie był już hotelem o wysokim standardzie. - Turyści zawsze chwalili, że blisko stąd i na pociąg, i na Stare Miasto - dodaje.

Głównym wabikiem były jednak niewygórowane ceny.

- W PRL-u był to jeden z najtańszych hoteli we Wrocławiu. A w okolicach Dworca Głównego chyba najtańszy - mówi Meinert.

- Piast w okresie PRL-u stracił swój urok i nie może go odzyskać do dziś. Przed wojną był nie tylko sypialnią, zadziwiał swoją wszechstronną ofertą. Po wojnie nie był już nawet sypialnią, stał się czymś na kształt przechowalni - ubolewa Oszczanowski.

Powrót do korzeni już za rok

Zdegradowany Piast już od dawna wołał o remont, dlatego decyzja właściciela o renowacji cieszy. - Odnowiona zostanie cała elewacja oraz wnętrze Piasta. Środek natomiast poddawany jest rozbiórce i będzie wyburzony- opowiada Piotr Wiak z firmy Cohm, która zarządza domem wycieczkowym i sąsiadującym z nim Grandem. - Na pewno nie będzie to hotel z gatunku nowoczesnych - zapewnia.

A to dlatego, że po remoncie Piast przypominać ma kompleks sprzed stu lat. - Znajduje się na liście zabytków Wrocławia.

Dzięki modernizacji ma zyskać dwie gwiazdki. - Do dyspozycji gości oddane zostaną 92 pokoje, które stylem będą nawiązywać do przedwojennej aranżacji - opowiada Wiak.

Równocześnie mają się rozpocząć prace nad odświeżeniem elewacji budynku po byłym hotelu Grand, który stoi tuż obok Piasta. Od lat dziewięćdziesiątych obiekt jest niezagospodarowany.

- Jego przyszłość nadal jest niejasna. Nawet nie zakładamy, że będzie to obiekt hotelowy, a decyzje, co dalej zapadną w ciągu trzech lat lat. Na razie odnawiamy elewację, żeby oba hotele się ze sobą komponowały - tłumaczy Wiak.

Prace nad obydwoma obiektami mają zakończyć się w sierpniu 2014 roku.

Liczy się pierwsze wrażenie

- Remont tych obiektów jest logicznym posunięciem. One pierwsze rzucają się w oczy po wyjściu z Dworca Głównego. A wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze - mówi Oszczanowski.

Według historyka, to miejsce powinno się dobrze kojarzyć turystom, bo najbardziej zapada w pamięć. - Czas na stworzenie placu powitalnego. Już sto lat temu było wiadomo, że baza hotelowa przy dworcu PKP jest istotna. Tu kończymy podróż i w tym samym miejscu możemy zacząć urlop. Do dziś turystów witał sam neon „Dzień dobry we Wrocławiu”. Teraz do tego kurtuazyjnego napisu dołączą hotele mówiące „zapraszamy”- kończy Oszczanowski.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Maria Lester/ansa/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Europoseł Michał Kobosko złożył rezygnację z funkcji pierwszego wiceprezesa Polski 2050 - poinformował w sobotę marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak mówił, w tej chwili bierze inną odpowiedzialność, "ma zbudować naszą obecność w Europie". Przekazał, że zastąpi go Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Hołownia: Pełczyńska-Nałęcz nową pierwszą wiceprzewodniczącą Polski 2050

Hołownia: Pełczyńska-Nałęcz nową pierwszą wiceprzewodniczącą Polski 2050

Źródło:
PAP, TVN24

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

W okolicach Charkowa trwają zacięte walki, w których ukraińskie siły próbują odeprzeć rosyjską ofensywę. W obliczu nowego uderzenia wroga Kijów musiał zredefiniować swoje wojskowe cele - pisze BBC. Na północ w pośpiechu wysłano żołnierzy z wielu innych części frontu, wśród nich Oleksija. - Wszystko działo się w pędzie, nie było żadnego przygotowania - relacjonuje żołnierz. 

Kijów gorączkowo przerzuca siły na północ. "Nie było żadnego przygotowania"

Kijów gorączkowo przerzuca siły na północ. "Nie było żadnego przygotowania"

Źródło:
BBC

IMGW ostrzega przed wysoką temperaturą. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w niemal całej Polsce. Miejscami mogą tez pojawić się burze.

Mapa żółta i pomarańczowa od ostrzeżeń. Może być nawet 35 stopni

Mapa żółta i pomarańczowa od ostrzeżeń. Może być nawet 35 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Jeśli Joe Biden przegra wybory prezydenckie, albo jeśli wycofa się z walki o reelekcję, będzie to głównie z powodu tego, co wydarzyło się w piątek nad ranem polskiego czasu. To nie był przypadek polityka, któremu po prostu źle poszła debata. To był przypadek polityka, który potwierdził wszystkie najgorsze obawy na swój temat.

To nie tak miało być. Czy "turbo Joe" powróci?

To nie tak miało być. Czy "turbo Joe" powróci?

Źródło:
TVN24 BiS

Donald Trump powiedział mi, że nie porzuci Ukrainy w potrzebie i chce, by miała jak najlepszą pozycję w negocjacjach z Rosją - powiedział w piątek szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Ocenił, że słaby występ prezydenta Joe Bidena w debacie wyborczej ośmieli przeciwników USA.

"Absolutnie nie sądzę, by miał on opuścić Ukrainę w potrzebie"

"Absolutnie nie sądzę, by miał on opuścić Ukrainę w potrzebie"

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP