Bogate archiwum prof. Władysława Bartoszewskiego od 10 lat jest systematycznie przekazywane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu. Instytut postanowił wykorzystać te zbiory i w połowie 2016 roku zostanie otwarty we Wrocławiu gabinet prof. Bartoszewskiego.
Prof. Władysław Bartoszewski początkowo zamierzał przekazać swoje okazałe zbiory Muzeum Historycznemu w Warszawie, jednak zmienił zdanie i postawił na Wrocław. Mimo że oficjalna umowa darowizny z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich została podpisana dopiero w 2013 roku, to instytut już od dekady otrzymywał kolejne materiały pochodzące z jego archiwum.
- Kompletujemy tutaj archiwalny zbiór prof. Bartoszewskiego, na który składa się mnóstwo elementów. Książki, dokumentacja polityczna, prasa, ulotki, ale też rzeczy osobiste, takie jak zdjęcia, listy, nagrody i odznaczenia - mówi Mariusz Urbanek z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Gabinet świadka historii
W połowie 2016 roku we Wrocławiu zostanie otwarty gabinet prof. Bartoszewskiego. Tuż obok powstanie gabinet Jana Nowaka Jeziorańskiego. Przygotowane zostaną w ramach stałej wystawy i będą stanowić część, powstającego na wrocławskim rynku, Muzeum "Pana Tadeusza". - Zarówno prof. Bartoszewski, jak i Jeziorański, to przedstawiciele wyjątkowego pokolenia, które dorastało w wolnej Polsce. Mieli cieszyć się wolnością, kiedy rozpętała się kolejna wojna. Ich wejście w dorosłość było pełne wyzwań, dlatego my chcemy opowiadać o tym pokoleniu - zaznacza Urbanek.
Związany ze stolicą Dolnego Śląska
Wrocław zajmuje w życiu Władysława Bartoszewskiego szczególne miejsce. Działał tu w komitecie honorowym Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, jako wykładowca w Klubie Inteligencji Katolickiej, czy jako wieloletni i wciąż aktywny członek Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
- Wrocław mnie zachwycił, spotykałem tu zawsze życzliwych ludzi ze świata kultury, ze środowisk katolickich. Wrocław nadał mi honorowe obywatelstwo, Uniwersytet Wrocławski przyznał doktorat honoris causa, choć jeszcze nie wiedzieli, że przekażę swoje zbiory Ossolineum - mówił w 2013 roku Władysław Bartoszewski, gdy przekazywał instytutowi swoje prywatne archiwum.
Autor: zuza / Źródło: TVN24 Wroclaw
Źródło zdjęcia głównego: ossolineum.pl