Dwa tysiące drewnianych i plastikowych figurek tworzy ruchomą szopkę w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. Ponad 100 figurek pozostaje w ciągłym ruchu. To największa tego typu szopka na Dolnym Śląsku.
- Szopka składa się z zabawek przyniesionych przez dzieci. Są aniołki, osiołki, baranki i inne zwierzęta. Do tego dochodzą różnego typu makiety, domki, pojazdy, figurki i lalki - mówi ks. Tomasz Filinowicz z duszpasterstwa głuchoniemych i niewidomych we Wrocławiu, które opiekuje się szopką.
W centralnym miejscu spoczywa dzieciątko Jezus w otoczeniu Matki i Św. Józefa. Kołyską Jezusa opiekują się anioły. A jeśli jeśli mamy dobre oko, to dojrzymy tam również św. Jadwigę, Jana Pawła II, oraz postacie powiązane z historią Wrocławia.
Niektóre figurki ubrane są w tradycyjne stroje kaszubskie, łowickie i krakowskie.
Zaczęło się skromnie
Początkowo szopka składała się z kilku figurek napędzanych jednym silnikiem elektrycznym. Tworzyły ją tradycyjne postacie, czyli Matka Boża, św. Józef i narodzony Chrystus.
Jej budowę zainicjował ks. Kazimierz Błaszczyk w latach 60. Pierwsze uruchomienie miało miejsce w 1967 r. A jako, że ks. Błaszczyk był duszpasterzem niewidomych i głuchoniemych, stąd też to w ich kaplicy znajduje się szopka.
Pokazać to, co nie do opowiedzenia
– Szopka powstała z myślą o głuchoniemych, którzy nie mogą usłyszeć piękna kolęd i przeżywać tego magicznego czasu pieśnią – mówi ks. Tomasz Filinowicz.
- Spodobała się jednak nie tylko im, więc była rozbudowywana przez księdza Blaszczyka tak, aby wszyscy mogli się z niej cieszyć – dodaje.
Od czasu powstania w szopce przybywało figurek. Praktycznie każda ma innego autora. Stąd też szopka jest tak różnorodna. I choć figurki nie są do siebie dopasowane, jednak całość robi kapitalne wrażenie. Sceneria otoczona jest masą światełek, lampek i gałązek choinkowych, które podkreślają już i tak kolorowy zbiór. Figurek jest już tak dużo, że zajmuje prawie całą kaplicę. Przez wiele lat co roku była powiększana. Jednak teraz, ze względu na wielkość, jest już tylko remontowana.
Nie jedyna
Podobne do wrocławskiej ruchome szopki, można jeszcze na Dolnym Śląsku spotkać w Bardzie Śląskim i Wambierzycach.
Szopkę we wrocławskim kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku można oglądać codziennie do 3 lutego, od godziny 10.00 do 18.00.
Autor: GDem/dr/roody / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Duszpasterstwo głuchoniemych i niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej