Egzotyczne kobiety zawładną Wrocławiem

Tartit na Brave Festival
Tartit na Brave Festival
Źródło: Brave festival

Znikające rytuały, muzyka z drugiego końca świata i przede wszystkim kobiety - egzotyczne, wyzwolone, ale też te pokrzywdzone i ciężko doświadczone spotkają się we Wrocławiu, by wymienić się doświadczeniami i podzielić swoją kulturą i twórczością. Rusza Brave - festiwal bez tabu.

Podczas ósmej edycji festiwalu zaprezentowane zostaną projekty z udziałem kobiet z różnych zakątków świata. Reprezentantki Mali, Indii, Brazylii i Zanzibaru będą wtajemniczać nas w obrzędy swojej kultury i pielęgnowane przez wieki rytuały.

Każdy będzie mógł się z nimi spotkać i porozmawiać m.in. na temat pielęgnacji kultur czy przekazywania wartości. Oprócz tego przygotowano koncerty tradycyjnej muzyki, pokazy filmów m.in. o kobietach w Islamie, wystawy malarstwa i warsztaty gry na bębnach.

Nie tylko dla kobiet

W ramach festiwalu wystąpi m.in. zespół Tartit z Mali, który powstał w obozie uchodźców w Burkina Faso. Muzyka pozwoliła jego członkom, głównie kobietom, przetrwać w obliczu trudności gospodarczych i politycznych w regionie. We Wrocławiu spróbują udowodnić, że blues wywodzi się właśnie z Afryki.

Publiczność festiwalu pozna także stuletnią Bi Kidude z Zanzibaru, która zaprezentuje kobiecej części publiczności tradycję UNYAGO - czyli inicjacji seksualnej młodych kobiet.

Sztuka od ludzi dla ludzi

- Dla mnie Brave jest spotkaniem z ludźmi. To moment, w którym mogę zostać zainspirowana, dotknięta przez kogoś, kto robi coś niezwykle ważnego - kultywuje i pielęgnuje tradycję, uprawia sztukę. Marzę, aby w trakcie tej edycji znalazła się przestrzeń do rozmowy między nami – kobietami, babciami, a wnuczkami, matkami i córkami – mówi Anna Zubrzycki, dyrektor artystyczny Brave Festival.

Całkowity dochód z festiwalu przeznaczony będzie na cele charytatywne. Jak co roku dochody z biletów zasilą organizację pozarządową Rokpa International, niosącą pomoc dzieciom w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki.

Pięć dni spotkań w całym mieście

Brave Festiwal odbywać się będzie w różnych miejscach Wrocławia. Uczestników warsztatów można będzie spotkań m.in. w Muzeum Współczesnym, Akademii Sztuk Pięknych czy Synagodze pod Białym Bocianem. Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 280 zł. Można jednak kupić też bilety tylko na niektóre spotkania. Część z nich jest też bezpłatna.

Szczegóły na stronie bravefestival.pl

Autor: mw,ansa/roody/k / Źródło: bravefestiwal.pl

Czytaj także: