Droga na Śnieżkę jak nowy odcinek autostrady: prace skończone, czekają na odbiory i pozwolenia

Droga na Śnieżkę gotowa po remoncie
Droga na Śnieżkę gotowa po remoncie
TVN24 Wrocław
TVN24 WrocławRowerami na Śnieżkę

Po ponad trzech miesiącach skończył się remont czerwonego szlaku prowadzącego na Śnieżkę. Wymienione zostały łańcuchy oraz słupki, a pierwsi turyści będą mogli pojawić się na odnowionej trasie już w przyszłym tygodniu.

Choć to szlak górski, a nie nowy odcinek autostrady, to wiele elementów brzmi podobnie: - W przyszłym tygodniu czeka nas odbiór techniczny i dopuszczenie do ruchu. Zakończyliśmy remont zakosów prowadzących na Śnieżkę. Jeszcze raz przepraszamy wszystkich turystów za to, że musieli czekać - mówi Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Bezpieczniej w drodze

Remont czerwonego szlaku trwał od połowy czerwca. Na najwyższy szczyt Karkonoszy turyści mogli wchodzić jedynie "drogą jubileuszową", czyli szlakiem niebieskim. W tym czasie wymieniane były stare i skorodowane łańcuchy oraz słupki.

- Musieliśmy to zrobić teraz, bo zaraz będzie tu śnieg i zimą jest tu ślizgawka. Odnowiliśmy system zabezpieczający trasę - wyjaśnia Makowski.

Całość prac kosztowała ok. 800 tysięcy złotych.

Tłok na szczycie

Jak informuje, Śnieżkę rocznie odwiedza ok. 300 tysięcy osób. Połowa z nich pojawia się w ciągu dwóch letnich miesięcy.

- Są też Czesi oraz Niemcy, którzy przyjeżdżają tu od lat. Na sam szczyt dziennie wchodzi 4,5 tysiąca osób. Ten szlak wymagał więc naprawy przede wszystkim dla ich bezpieczeństwa - dodaje pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego.

Autor: ansa/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości