Groby aż trzech kowali, a także formy odlewnicze służące do produkcji m.in. brzytew i siekier ponad 40 lat temu odkryli w Legnicy archeolodzy. I choć to znaleziska unikatowe w skali Europy, do tej pory były praktycznie nieznane. Dopiero teraz zajęli się nimi archeolodzy i historycy. Wszystko w ramach projektu "Metalurdzy znad Kaczawy".
Na początku lat 70. XX wieku w Legnicy miała powstać oczyszczalnia ścieków. Teren wcześniej przebadali archeolodzy. Przy ul. Spokojnej sprawdzono w sumie niemal 2 hektary i odnaleziono 188 grobów. Oceniono, że cmentarzysko pochodzi z późnej epoki brązu, 1100 - 700 p.n.e. Znalezione wówczas przedmioty przekazano do Muzeum Miedzi w Legnicy. Wpisano je do ksiąg inwentarzowych.
- Jednak te materiały nigdy nie zostały opublikowane w całości. Nigdy nie zostało też w pełni opisane. Pojawiały się na ich temat wybiórcze informacje - przyznaje dr Tomasz Stolarczyk, archeolog z Muzeum Miedzi w Legnicy.
Brzytwy, groty i siekierki
I przyznaje, że cmentarzysko było wyjątkowe, bo to właśnie na nim znaleziono pochówki specjalistów-metalurgów. - I to aż trzech. W tych grobach znaleziono świadczące o tym wyposażenie: ceramiczne i kamienne formy odlewnicze. Te były bardzo zróżnicowane od takich pozwalających na stworzenie broni, grotów oszczepów do brzytew - wyjaśnia archeolog.
Jego zdaniem znalezienie trzech pochówków świadczy o ciągłości tradycji metalurgicznych z okresu brązu. - To unikat nie tylko w skali Polski, ale także jedno z nielicznych takich przykładów na terenie Europy Środkowej - argumentuje Stolarczyk.
Po kilkudziesięciu latach od dokonania odkrycia materiały z cmentarzyska doczekały się odpowiedniego opracowania. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekty pracy naukowców zostaną opublikowane w książce "Metalurdzy z nad Kaczawy. Cmentarzysko ciałopalne z epoki brązu odkryte w Legnicy przy ul. Spokojnej".
Cmentarzysko znajdowało się przy ul. Spokojnej w Legnicy:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Miedzi w Legnicy