Młody wilk przestraszył się fotopułapki i odskoczył. Poczuł zapach człowieka. Jest nagranie

Autor:
ib/tok
Źródło:
tvn24.pl
Wilk przestraszył się fotopułapki
Wilk przestraszył się fotopułapkiStowarzyszenie "Z szarym za płotem"
wideo 2/6
Stowarzyszenie "Z szarym za płotem"Wilk przestraszył się fotopułapki

W Borach Dolnośląskich fotopułapka zarejestrowała młodego wilka poznającego świat. Zwierzę zauważyło urządzenie i w pewnym momencie gwałtownie od niego odskoczyło. - To prawidłowa reakcja. Wilk poczuł zapach człowieka - mówi Barbara Zawadzka, autorka nagrania.

Zawadzka jest jedną z założycielek stowarzyszenia "Z szarym za płotem", skupiającym się na obserwowaniu i badaniu wilków, ale też propagowaniu wiedzy na ich temat. Przekonują, że człowiek i wilk mogą mieszkać obok siebie i nie wchodzić sobie w paradę.

Jednym ze sposobów obserwacji mieszkańców lasów jest ustawianie pomiędzy drzewami kamerek z czujnikami ruchu, tzw. fotopułapek. Kiedy zwierzę przechodzi przed obiektywem, urządzenie zaczyna rejestrować obraz. Tak też było w tym przypadku.

Czujny młodzian

Na nagraniu widać wilka badającego teren. Jego węch jest około sto razy czulszy od nosa człowieka i stanowi główne narzędzie pozyskiwania informacji. W pewnym momencie osobnik dostrzegł fotopułapkę, przestraszył się i odskoczył od niej.

Wilk przestraszył się fotopułapkiStowarzyszenie "Z szarym za płotem"

- To prawidłowa reakcja. Wilk poczuł zapach człowieka. Wystraszenie się, jak widać, jest połączone z zaciekawieniem. Młody osobnik, dzieciak właściwie, poznaje świat - mówi Barbara Zawadzka, która ustawiła kamerkę w tamtym miejscu.

Jak dodaje ten konkretny osobnik pochodzi z większego miotu, liczącego cztery albo pięć sztuk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie "Z szarym za płotem"

Pozostałe wiadomości