Polacy podzieleni. Sondaż na temat poparcia dla strajku nauczycieli

TVN24

Trwa ogólnopolski strajk nauczycieli (materiał "Polska i Świat" z 10 kwietnia)
wideo 2/36

"Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki sondażu, w którym zbadano między innymi poparcie Polaków dla trwającego strajku nauczycieli. Jak wynika z tego badania, ponad połowa ankietowanych popiera protest pedagogów i ich postulaty. Grupa przeciwników strajku jest niewiele mniejsza.

Sondaż dla czwartkowej "Wyborczej" przeprowadziła firma Kantar w dniach 4-9 kwietnia tego roku. Wzięło w nim udział 1600 pełnoletnich osób.

Jak zaznacza gazeta, "większości respondentów pytania te zadaliśmy tuż przed rozpoczęciem strajku". Odpowiedzi "raczej" i "zdecydowanie" zostały zsumowane.

Ponad połowa badanych popiera strajk

Na pytanie: "Jaka jest Twoja opinia na temat strajku?", 52 procent ankietowanych odpowiedziało, że go popiera. 43 procent było przeciwnego zdania. 5 procent wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".

W opublikowanym przez "Gazetę Wyborczą" sondażu dodatkowo zestawiono poparcie ankietowanych dla strajku z ich preferencjami politycznymi.

Elektorat Prawa i Sprawiedliwości w 76 procentach opowiada się przeciwko strajkowi. 19 procent wyborców PiS go popiera.

Odwrotny rezultat uzyskano w przypadku wyborców partii opozycyjnych. Strajk popiera 81 procent wyborców Koalicji Europejskiej (14 nie popiera) i 82 procent wyborców Wiosny (17 nie popiera).

Jaka jest twoja opinia na temat strajku?
TVN24, wyborcza.pl

Blisko 60 procent poparcia dla postulatów nauczycieli

Kolejne pytanie, na które odpowiedzieli ankietowani, brzmiało: "Głównym postulatem nauczycieli jest 30 procent podwyżki. Co o tym sądzisz?". 57 procent odpowiedziało, że popiera postulat strajkujących, 40 procent nie zgodziło się z nim, a 3 procent nie miało zdania na ten temat.

Jak informuje "GW", wśród wyborców PiS przyznanie podwyżek pensji nauczycielskich w takim wymiarze - postulowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych - popiera 31 procent badanych, a 65 procent jest przeciwko.

Głównym postulatem nauczycieli jest 30 proc. podwyżki. Co o tym sądzisz?
TVN24, wyborcza.pl

Czy uda się wywalczyć podwyżki? Opinie podzielone

"Czy Twoim zdaniem nauczycielom uda się wywalczyć postulowane przez nich podwyżki?" - brzmiało trzecie pytanie w sondażu. Tu ankietowani podzielili się dokładnie na pół.

Odpowiedzi "tak" i "nie" wybrało po 45 procent badanych.

Pozostałe 10 procent przyznało, że nie ma zdania na ten temat.

Czy Twoim zdaniem nauczycielom uda się wywalczyć postulowane przez nich podwyżki?
TVN24, wyborcza.pl

Strajk nauczycieli

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

CZWARTY DZIEŃ STRAJKU. RELACJA >

W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP we wtorek w strajku uczestniczyło 74,29 procent szkół i przedszkoli. W środę, według związkowców, skala protestu była na tym samym poziomie. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 procent szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować.

Pedagodzy mogą więc zawiesić swój udział w strajku na czas egzaminów. Jak zaznaczają związkowcy, są to indywidualne decyzje protestujących nauczycieli.

Zalewska: w czwartek wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów
tvn24

Autor: ads//now / Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl