Akcja #mojaflaga. "Każdy może być ambasadorem"

[object Object]
Akcję #mojaflaga promuje 30-sekundowy spotBiuro Programu "Niepodległa"
wideo 2/5

2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Biuro Programu "Niepodległa" chce pokazać, jak Polacy angażują się w święto. Aby włączyć się do akcji, trzeba zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

– Polacy już w listopadzie ubiegłego roku pokazali, że chcą się angażować w świętowanie ważnych rocznic. Zaangażowanie ludzi we wspólne śpiewanie w ramach "Niepodległa do hymnu" zmotywowało nas do przygotowania równie włączającej akcji na Dzień Flagi. Pozwoli ona każdemu z nas na pokazanie dumy oraz szacunku do polskich barw narodowych – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

– Dzień Flagi jest dobrym momentem do przypomnienia, że zaledwie od 15 lat mamy możliwość wywieszania biało-czerwonej przy okazji każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. To właśnie w tym roku mija 15. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi. Dzisiaj każdy może być ambasadorem naszej akcji. Wystarczy wywiesić flagę i podzielić się zdjęciem z bliskimi – dodaje.

#mojaflaga

Aby włączyć się do akcji, wystarczy zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa. - Chcemy, żeby każdy, kto wywiesza flagę, zrobił sobie zdjęcie i na swoim profilu na Youtubie, Facebooku, Instagramie, Twitterze je umieścił wraz z hasztagiem mojaflaga, jeżeli oznaczy to jeszcze hasztagiem niepodległa to będzie to dla nas wielka przyjemność, bo będziemy mogli pokazywać, że Polacy rzeczywiście się angażują - podkreśla rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa" Kamil Wnuk.

Akcję #mojaflaga promuje 30-sekundowy spot filmowy. We współpracy z PKP zaproszenie do akcji zostanie pokazane w pociągach i na dworcach. Zobaczyć je będzie można także na polskich lotniskach i w warszawskim metrze. Największa biało-czerwona flaga zostanie wyświetlona na budynku Warsaw Spire w stolicy.

W Polskę ruszą także zastępy harcerzy, którzy będą rozdawać naklejki zapraszające do akcji i włączenia się we wspólne świętowanie.

Zasady wywieszania flagi

Kowalski przypomina zasady dotyczące użytkowania flagi. - Nie zawsze to wiemy, a teraz myślę, że warto to przypomnieć, że zgodnie z prawem flagę możemy wywieszać zawsze, a jeszcze 15 lat temu tak nie było, bo 2 maja trzeba było zdejmować flagę, żeby nie wisiała 3 maja - wyjaśnia. Jak mówi, są pewne reguły dotyczącego tego, w jaki sposób flaga powinna i może być wywieszana.

- Po pierwsze, nie możemy na swoich domach stawiać masztów, a na tych masztach wieszać flagi, bo jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych, ale taki maszt możemy postawić przed naszym domem na przykład w ogrodzie - dodaje. Przypomina, że flaga nie może także dotykać ziemi czy wpadać do kałuży, nie możemy jej również brudzić. Po fladze nie można także pisać.

Ustanowienie Dnia Flagi

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. 2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Autor: mart//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Programu "Niepodległa"

Pozostałe wiadomości

To, kto wystartuje w wyścigu o prezydenturę wciąż pozostaje otwarte. W przypadku PiS realną, choć niecodzienną, opcją są prawybory. - Do tej pory wydawało się, że na czele listy jest trójka kandydatów. Teraz zaczął się liczyć "ten czwarty" - powiedział w programie "W kuluarach" Konrad Piasecki. Według Arlety Zalewskiej może chodzić o Przemysława Czarnka.

Kto będzie kandydatem PiS na prezydenta? "Do gry wszedł Przemysław Czarnek"

Kto będzie kandydatem PiS na prezydenta? "Do gry wszedł Przemysław Czarnek"

Źródło:
TVN24

Marcin Mastalerek chyba miał zły dzień i jakoś słabo napisał przemówienie panu prezydentowi. Myślę, że jak pan prezydent Duda zobaczył wieczorne serwisy, to sam się złapał za głowę, jak karykaturalne przemówienie wygłosił - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Kierwiński (PO), komentując orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

Źródło:
TVN24

Zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym usłyszał 37-letni kierowca tira, który na drodze S7 w Borkowie (Pomorskie) spowodował karambol 21 aut. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Zdecydował, że 37-latek będzie pod dozorem policyjnym i siedem razy w tygodniu musi stawiać się we właściwej jednostce policji. Kierowca za pośrednictwem adwokata złożył bliskim ofiar "wyrazy najszczerszego współczucia".

Jest decyzja w sprawie aresztu dla kierowcy tira po tragicznym karambolu

Jest decyzja w sprawie aresztu dla kierowcy tira po tragicznym karambolu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W tej chwili są skazane na życie w izolatce, a tak być nie musi. Dzieci czekające na przeszczepy lub te już po przeszczepach powinny dostać lek chroniący przed wirusem RSV, ale to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to lekarze powinni wystąpić o refundację.

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Źródło:
Fakty TVN

Miało służyć mieszkańcom przez 65 lat. Wystarczyło pięć, żeby śmieciowa mafia zapełniła je w całości, na dodatek w znacznej mierze toksycznymi odpadami. Utylizacja na składowisku w Giebni na Kujawach kosztowałaby teraz około dziesięciu miliardów złotych. To kwota, którą nie dysponuje żadna gmina w Polsce.

Stracone miliony złotych i ogrom toksyn pod ziemią. "O tym się kiedyś będzie kręcić filmy"

Stracone miliony złotych i ogrom toksyn pod ziemią. "O tym się kiedyś będzie kręcić filmy"

Źródło:
tvn24.pl

Kuba mierzy się z poważnym paraliżem systemu energetycznego. To największa taka awaria od czasu upadku Związku Radzieckiego. - Jesteśmy wyspą zombie, błąkamy się bez celu - powiedział dziennikowi "New York Times" mieszkaniec Hawany. - Jesteśmy na Titanicu, który powoli tonie - dodał.

Eksperci ostrzegali od lat. "Jesteśmy wyspą zombie"

Eksperci ostrzegali od lat. "Jesteśmy wyspą zombie"

Źródło:
New York Times

W niewielkiej gminie Brojce (Zachodniopomorskie) od dwóch lat trwa budowa parku rozrywki Hossoland. Ma to być jedno z największych tego typu miejsc w Polsce. Zdaniem wójta gminy transformacja rolniczej wsi w turystyczną jest dużym wyzwaniem. Otwarcie nowego parku rozrywki zaplanowano na 31 maja 2025 roku.

Gigantyczny park rozrywki powstaje na Pomorzu Zachodnim

Gigantyczny park rozrywki powstaje na Pomorzu Zachodnim

Źródło:
tvn24.pl

Wójt gminy Pruszcz Gdański w piątek osobiście pasowała na ucznia szkoły w Straszynie siedmioletniego chłopca, który tego samego dnia w nocy zginął w karambolu na S7 w pobliskim Borkowie. Wypadek odebrał życie czterem osobom, w tym także dziesięcioletniemu uczniowi tej samej szkoły. Dyrekcja i nauczyciele przygotowują się na trudny poniedziałek.

Rano był pasowany na ucznia, w nocy zginął w karambolu

Rano był pasowany na ucznia, w nocy zginął w karambolu

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na Wyspach Kanaryjskich tysiące ludzi wzięło udział w proteście nadmiernej turystyce, która powoduje m.in. wzrost cen mieszkań i tym samym ogranicza dostęp mieszkańcom do rynku nieruchomości.

"Ta plaża jest nasza". Protest na wyspach

"Ta plaża jest nasza". Protest na wyspach

Źródło:
Reuters

Chcą obniżyć koszty życia, a przede wszystkim nie chcą być samotne. Seniorki z Rybnika na Śląsku zamieszkały razem w ramach nowatorskiego samorządowego programu. Do tej pory mieszkały oddzielnie - były skazane na życie w pojedynkę, nawet nie miały ochoty wychodzić z domu. To się zmieniło. 

Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi

Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci zatrzymali 85-letniego kierowcę hyundaia, który w Gliwicach pomylił zjazdy i wjechał pod prąd na autostradę A1. W taki sposób dotarł aż do Bytomia. Zatrzymano mu prawo jazdy - podała w niedzielę policja.

85-latek jechał autostradą pod prąd

85-latek jechał autostradą pod prąd

Źródło:
PAP

Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała w sobotę 67-latka, który zbierał grzyby w środkowo-zachodniej Słowacji. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. - Zszedłem ze wzgórza, a samica niedźwiedzia wybiegła z dwoma młodymi i natychmiast mnie zaatakowała - opowiadał o zdarzeniu ranny.

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, noviny.sk

Wkrótce możemy spodziewać się nawet prawie 20 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami wyjątkowo ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zużyte opony o głębokości 1,6 milimetra będą musiały spełniać wymagania dotyczące hamowania na mokrej nawierzchni tak samo jak opony fabrycznie nowe. Nowe unijne rozporządzenie ma na celu ograniczenie śladu węglowego emitowanego przez przemysł oponiarski. Po zmianach, nowe opony będą musiały spełniać parametry jazdy i hamowania dużo dłużej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Nowe wytyczne dotyczące opon

Nowe wytyczne dotyczące opon

Źródło:
TVN Turbo
Czy Polska wykorzysta tę szansę? Na naszych oczach rosną drugie Chiny

Czy Polska wykorzysta tę szansę? Na naszych oczach rosną drugie Chiny

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera to wstrząsające studium zła. Nagrodzony dwoma Oscarami film ukazuje prywatne życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, i jego rodziny w idyllicznej scenerii domu i ogrodu na obrzeżach obozu koncentracyjnego. Jak zauważa krytyk Michał Walkiewicz, "to opowieść o prywatnym raju w środku cudzego piekła". Od dziś film można oglądać na platformie Max.

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP