Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.
Ubiegły rok był najgorętszym rokiem na świecie, a jak podkreślają eksperci Europa jest kontynentem, w którym ocieplenie postępuje najszybciej. W ubiegłym roku średnia temperatura była powyżej średnich wieloletnich przez 11 miesięcy, przy czym szczególnie rekordowy okazał się wrzesień.
Z danych przytoczonych w raporcie wynika, że średnia temperatura w Europie jest obecnie o 2,3 stopnia Celsjusza wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej. Natomiast w skali całego świata jest to ponad 1 st. C, niewiele poniżej wartości określonej w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku, w którym zobowiązano się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C.
Stres cieplny coraz powszechniejszy
W raporcie zwrócono uwagę, że Europa coraz częściej zmaga się z upałami tak intensywnymi, że ludzkie organizmy z coraz większym trudem są w stanie sobie z nimi poradzić. Wysoka temperatura panująca latem ubiegłego roku, w tym zwłaszcza lipcowa fala fala upałów, spowodowały, że 41 procent powierzchni południowej części Europy doświadczyły silnego, bardzo silnego lub ekstremalnego tak zwanego stresu cieplnego. To obciążenie organizmu, które mierzy się biorąc pod uwagę takie czynniki jak temperatura i wilgotność powietrza, aby ustalić temperaturę odczuwalną. Podkreślono, że upały stanowią szczególnie zagrożenie dla zdrowia osób pracujących na zewnątrz, osób starszych i obciążonych chorobami układu krążenia.
W niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Włoch i Grecji odnotowano do dziesięciu dni "ekstremalnego stresu cieplnego", czyli sytuacji, w której temperatura odczuwalna sięgała powyżej 46 stopni Celsjusza.
W lipcu ubiegłego roku w części Włoch odnotowano o siedem procent więcej zgonów niż zwykle - wskazano. Eksperci wiążą ten wzrost z narażeniem na wysoką temperaturę powietrza. Według raportu liczba zgonów związanych z upałami w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła w Europie o około 30 proc. Stwierdzono ponadto, że na skutek burz, powodzi i pożarów zginęło ponad 150 osób.
Ekstremalne zjawiska i ogromne straty
- Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych, w tym fal upałów, pożarów, utraty lodu na lodowcach i niedoboru opadów śniegu - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z agencji Copernicus Climate Change Service (C3S) monitorującej klimat.
Jak przypomniano, rozległe powodzie w Słowenii dotknęły 1,5 miliona ludzi, w Grecji doszło do największego w historii UE pożaru, który objął obszar 960 kilometrów kwadratowych, a lodowce w Szwajcarii straciły 10 proc. objętości od 2022 roku.
- Setki tysięcy ludzi zostały dotknięte ekstremalnymi zjawiskami, które spowodowały straty szacowane na co najmniej dziesiątki miliardów euro - powiedział dyrektor programu Copernicus Carlo Bueontempo.
Źródło: Reuters, AP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Oliverouge 3/Shutterstock