Zima w Rosji. Rekordowe opady śniegu w Moskwie. 20 procent miesięcznej normy w jeden dzień

Autor:
ps//rzw
Źródło:
TASS, Reuters, tvnmeteo.pl

Obfite opady śniegu w Moskwie nie są niespotykanym zjawiskiem, ale takie, do jakich doszło we wtorek, zaskoczyły nawet rosyjskich meteorologów. Według wstępnych wyliczeń, 7 grudnia 2021 roku był najbardziej śnieżnym od 72 lat - poinformował Jewgienij Tiszkowec z ośrodka meteorologicznego Fobos.

We wtorek na ulice Moskwy wyjechało 10 tysięcy maszyn do odśnieżania. Przy usuwaniu zasp pracowało ponad 70 tysięcy osób. Dyrektor Rosyjskiego Centrum Hydrometeorologicznego Roman Vilfand przekazał agencji TASS, że pokrywa śnieżna we wtorek w stolicy Rosji osiągnęła 21 centymetrów, przy czym przez cały czas padało.

Jewgienij Tiszkowiec z rosyjskiego ośrodka meteorologicznego Fobos przekazał na Instagramie, że do godziny 18 we wtorek na terenie Moskwy zanotowano sumę opadów odpowiadającą 12 litrom wody na metr kwadratowy. Dodał, że to 20 procent normy miesięcznej dla grudnia.

Największe opady śniegu w Moskwie od 72 lat

Tiszkowiec podkreślił, że ostatnie tak obfite opady śniegu 7 grudnia w stolicy Rosji zaobserwowano w 1949 roku. Wówczas spadło łącznie 12,7 l/mkw. Meteorolog przewidywał, że końcowy wynik dla całego 7 grudnia 2021 roku będzie wyższy, bo, jak podkreślił, ostatnie pomiary tego dnia miały być dokonane o godzinie 21.

Śnieg ma przestać padać w Moskwie w czwartek. Temperatura powietrza ma wzrosnąć powyżej zera, więc białe krajobrazy prawdopodobnie nie utrzymają się długo. 

W poniedziałek poinformowano o innym rekordzie w Rosji. W Petersburgu nocą z niedzieli na poniedziałek termometry wskazały -20,9 stopnia Celsjusza. Jak podali meteorolodzy, to najmroźniejsza noc w tym mieście od 128 lat.

Autor:ps//rzw

Źródło: TASS, Reuters, tvnmeteo.pl