TVN Meteo | Świat

Rozerwała się część krateru Cumbre Vieja. Nowe strumienie lawy płyną w stronę Atlantyku

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Sytuacja na La Palmie
Sytuacja na La PalmieReuters
wideo 2/10
Erupcja wulkanu na La Palmie

Wulkan Cumbre Vieja zaczął emitować kolejne strumienie lawy. Przyczyną zwiększonej aktywności jest rozerwanie północnej części krateru. Szacuje się, że lawa pokryła już około 500 hektarów wyspy La Palma

W nocy z piątku na sobotę doszło do znaczącego wzrostu aktywności wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. Wskutek rozerwania części krateru nasiliła się emisja lawy.

Według sobotnich szacunków władz La Palmy, na której 19 września rozpoczęła się erupcja Cumbre Vieja, wulkan zniszczył już blisko 1,2 tysiąca budynków.

Nowe strumienie lawy, wzrost aktywności sejsmicznej

Jak wyjaśnił w sobotnim komunikacie Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan), z powodu rozerwania północnej części krateru, pojawiły się nowe strumienie lawy zmierzające w kierunku Oceanu Atlantyckiego.

Hiszpańscy wulkanolodzy spodziewają się, że podczas najbliższej doby nowy strumień lawy może dotrzeć na wybrzeże La Palmy. Szacują, że wulkaniczna magma pokryła już blisko pół tysiąca hektarów wyspy.

Eksperci hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) odnotowali tymczasem zwiększenie aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu. Pomiędzy piątkiem a sobotą zanotowano w sumie około 100 wstrząsów.

IGN odnotował, że podczas ostatniej doby doszło też do zwiększenia magnitudy wstrząsów. Najsilniejsze trzęsienie miało magnitudę 4,3.

Autor:kw

Źródło: PAP