"Woda wdarła się do mojego domu i porwała wiele rzeczy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
Powódź w Bangladeszu
Powódź w Bangladeszu
Reuters
Powódź w BangladeszuReuters

Na pograniczu Indii i Bangladeszu ponad 40 osób zginęło, a miliony ucierpiały z powodu powodzi spowodowanymi monsunowymi opadami deszczu i wylewającymi rzekami. Przed wielką wodą ludzie szukali schronienia na dachach swoich domów.

Po ulewnych opadach deszczu w północno-wschodnich Indiach i sąsiednim Bangladeszu doszło do powodzi i osunięć ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych w Bangladeszu wzrosła do 20 - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Wcześniej informowano o 23 osobach, które zginęły w indyjskim stanie Tripura.

Ponad 400 000 osób w Bangladeszu schroniło się w około 3500 schronach w 11 dotkniętych powodzią dystryktach. Łącznie powodzią zostało dotkniętych ponad 5,2 miliona mieszkańców tego kraju. W Indiach ponad 65 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Wody powodziowe spowodowały, że wiele osób zostało odizolowanych od świata i pozbawionych żywności, czystej wody, leków i suchych ubrań, szczególnie w odległych rejonach, gdzie zablokowane drogi utrudniają akcje ratunkowe i pomocowe.

Ludzie uciekali na dachy

Setki domów znalazły się pod wodą, a niektórzy mieszkańcy szukali schronienia, uciekając na dachy. Zginęło wiele zwierząt gospodarskich, są rozległe uszkodzenia budynków i infrastruktury, duże straty odnotowano w rolnictwie. 

- Woda wdarła się do mojego domu i porwała wiele rzeczy, w tym ubrania, dokumenty - mówił jeden z poszkodowanych mieszkańców.

Jak relacjonował inny mężczyzna, który wraz z rodziną musiał się ewakuować, "wszystko jest zniszczone, wszystko przepadło. Woda sięgała nam do szyi".

Powódź w BangladeszuPAP/EPA/MONIRUL ALAM

Były główny doradca rządu Muhammad Yunus powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że administracja przyjęła wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić szybki powrót do normalności poszkodowanym. Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przewodzi tymczasowemu rządowi, który został zaprzysiężony po tym, jak była premier Hasina Wazed uciekła z kraju po zamieszkach studenckich, które miały miejsce w tym miesiącu. Niektórzy mieszkańcy Bangladeszu twierdzą, że powodzie zostały spowodowane otwarciem śluz w sąsiednich Indiach. Nowe Delhi odrzuciło te sugestie.

W ciągu ostatnich kilku dni w części stanu Tripura i we wschodnim Bangladesz odnotowano intensywne opady deszczu wynoszące prawie 200 litrów na metr kwadratowy.

Powódź w BangladeszuPAP/EPA/MONIRUL ALAM

Zamieszkany przez ponad 170 milionów osób Bangladesz, przez który przepływają setki rzek, często jest nawiedzany przez niszczycielskie powodzie. Jest to jeden z krajów najbardziej narażonych na klęski żywiołowe spowodowane zmianami klimatu.

Google Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MONIRUL ALAM

Pozostałe wiadomości

Gorąco będzie nie tylko do końca sierpnia. Jaka pogoda czeka nas na początku września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W poniedziałek 26.08 temperatura spadnie, choć nadal będzie ciepło, a w niektórych miejscach nawet gorąco. Najwięcej termometry pokażą na południowym wschodzie Polski. W wielu miejscach można spodziewać się słabych opadów deszczu.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.08. Oddech od upału niemal wszędzie

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.08. Oddech od upału niemal wszędzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku powodzi po ulewach w sześciu prowincjach środkowej i południowej Turcji. Ewakuowano ponad tysiąc osób.

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Upały na początku tygodnia odpuszcza w niemal całej Polsce. W części kraju wciąż ma utrzymywać się wysoka i męcząca temperatura. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pomarańczowe ostrzeżenia w części Polski

Pomarańczowe ostrzeżenia w części Polski

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W północno-wschodniej Finlandii trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża po tym, jak ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał jego naturalne siedlisko - informują fińskie media. Z potoku wyłowiono ponad cztery tysiące sztuk perłoródki rzecznej.

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Źródło:
PAP

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Powódź błyskawiczna, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła prowincję Moluki Północnej w Indonezji. W wyniku osuwiska kilkanaście osób poniosło śmierć, trwają poszukiwania kilku zaginionych.

Lawina błotna zeszła na domy. Zabici i ranni, "szukamy sześciu osób"

Lawina błotna zeszła na domy. Zabici i ranni, "szukamy sześciu osób"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Załoga Starlinera: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 6 czerwca. Choć początkowo ich misja miała trwać osiem dni, to z powodu problemów technicznych statku kosmicznego zostaną na pokładzie ISS jeszcze do lutego 2025 roku. NASA poinformowała w sobotę, że Starliner wróci na Ziemię, bez załogi.

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Źródło:
PAP, Reuters, NASA, CNN

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Pożary szaleją w stanie Sao Paulo na południu Brazylii. Na skutek żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby - poinformowały miejscowe władze. W 36 miastach ogłoszono najwyższy poziom alarmu.

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

Źródło:
Reuters, PAP

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W czwartkowe popołudnie u wybrzeży miasta Palm Beach na Florydzie pojawiły się dwie trąby wodne. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które udostępnił tamtejszy departament policji.

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Źródło:
Reuters, CBS12, tvnmeteo.pl

Miasto Huludao w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin nawiedziły w tym tygodniu katastrofalne ulewy, doprowadzające do powodzi błyskawicznych. Nie żyje jedenaście osób, a 14 uznaje się za zaginione. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant, który udzielał pomocy poszkodowanym.

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, AP

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkaniec brazylijskiego miasta Guaruja w stanie Sao Paulo przyszedł w czwartek na szpitalną izbę przyjęć z jadowitym wężem w ręku, wywołując panikę wśród personelu placówki. Kilkanaście minut wcześniej został ukąszony przez gada.

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Ukąsił go jadowity wąż. Przyszedł do szpitala z gadem w ręku

Źródło:
PAP

Od czwartkowego wieczora na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii trwa erupcja wulkanu, którą poprzedziło trzęsienie ziemi. Położone w pobliżu miasto Grindavik i elektrownia geotermalna Svartsengi nie są zagrożone, ewakuowano jednak i zamknięto ośrodek spa. To szósty wybuch w tym regionie od grudnia zeszłego roku.

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, RUV

W środę rozpoczął się odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji. Zgodnie z decyzją władz, populacja tego gatunku ma zmniejszyć się o 20 procent, czyli o 468 osobników. Do tej pory zabito ich ponad 150. Działania wywołują spore kontrowersje wśród przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Położony w środkowej Austrii lodowiec Hallstatter od 2006 roku stracił jedną trzecią masy, a odsłonięte skały tylko przyspieszają jego topnienie. Władze ostrzegają, że jest za późno, by dało się go uratować.

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Źródło:
PAP, meinbezirk.at, tvnmeteo.pl

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w Nepalu. Autokar z ponad 40 osobami na pokładzie zsunął się w stronę wezbranej rzeki. Co najmniej 27 osób zginęło, a 16 zostało rannych - poinformowała lokalna policja.

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, timesofindia.com

Setki uszanek kalifornijskich opanowały plażę San Carlos w mieście Monterey w Kalifornii. To skłoniło lokalne władze do zamknięcia terenu dla ludzi. Nie powstrzymało ich to jednak od podziwiania tego niecodziennego widoku.

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Źródło:
Reuters, CNN

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl