Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów Chin - donoszą państwowe media. Średnia temperatura wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Sierpień również rozpoczął się w tym kraju upalnie.
Średnia miesięczna temperatura w lipcu bieżącego roku w Chinach wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Tym samym pobity został rekord dla tego miesiąca odnotowany w 2017 roku - 23,17 st. C. Jak donoszą chińskie media, tegoroczny lipiec to najcieplejszy miesiąc w historii prowadzenia pomiarów, czyli od 1961 roku.
- W lipcu Chiny zmagały się z kombinacją ekstremalnie ulewnych deszczy i ekstremalnie wysokiej temperatury w całym kraju - powiedział Jia Xiaolong, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Klimatycznego na konferencji prasowej w Pekinie.
Jak zaznaczono, to nie koniec fali upałów. Według prognoz synoptyków w sierpniu również ma być gorąco. Najwyższe wartości na termometrach spodziewane są we wschodnich regionach kraju, w prowincjach Jiangsu, Zhejiang i Szanghaj. Zdaniem ekspertów tam mogą paść rekordy ciepła. W czwartek w Szanghaju termometry pokazały po południu czasu lokalnego 40 st. C. Z kolei w Pekinie temperatura zbliżyła się do 39,9 st. C.
Piekielny upał
We wtorek w mieście Turpan, w zachodniej prowincji Sinciang, temperatura gruntu przekroczyła 75 stopni, podczas gdy powietrza osiągnęła 49,2 st. C. Upały w Chinach nie są niczym niezwykłym latem, szczególnie na suchym zachodzie i południu kraju. Jednak w tym roku kraj, zdaniem ekspertów, kraj ten zmaga się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych - na południowych obszarach od czerwca występują poważne powodzie i osunięcia ziemi, wzmożone w lipcu przez burzę tropikalną Gaemi. Dotychczas życie straciło kilkadziesiąt osób. Z kolei w północnych częściach kraju od początku lata utrzymują się wysokie temperatury, powodując susze.
Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Zasobów Wodnych, w tegorocznym sezonie powodziowym w Chinach odnotowano 25 znaczących powodzi w głównych rzekach, więcej niż w jakimkolwiek innym roku od 1998 r., kiedy to rozpoczęto rejestrację.
Najgorętszy dzień na świecie w historii
Poniedziałek 22 lipca był najcieplejszym dniem na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia globalna temperatura powietrza na świecie w poniedziałek 22.07 wzrosła do 17,15 stopnia Celsjusza.
Źródło: Reuters, PAP, chinadaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock