Konferencja Wodna ONZ. "Mimo tego, że woda jest tak ważna, zapomnieliśmy o niej"

Autor:
as
Źródło:
TVN24

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów na naszej planecie, a także jeden z najbardziej zagrożonych. Problemy związane z jej brakiem lub złą jakością dotykają ludzi na całym świecie. O tym, w jaki sposób powinniśmy ją chronić, korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał z uczestnikami Konferencji Wodnej ONZ.

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Zwraca on uwagę społeczeństwa na to, jak ogromną rolę pełni ona w naszym codziennym życiu - od zastosowań spożywczych i utrzymywania higieny, poprzez przemysł, po turystykę i rekreację. Niestety, skuteczna i kompleksowa ochrona zasobów wodnych wciąż stanowi spore wyzwanie. O tym, w jaki sposób walczyć o każdą kroplę tego cennego zasobu, rozmawiają uczestnicy odbywającej się w Nowym Jorku Konferencji Wodnej ONZ.

Wszystko zależy od wody

Jak wyjaśnił w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Kaveh Madani z Uniwersytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych, jeśli chcemy zabezpieczyć światowe zasoby pożywienia czy energii i poprawić stan zdrowia ludzi, musimy pamiętać o wodzie.

- W zasadzie każda decyzja, jaką podejmujemy na co dzień: czy chodzi o to, co zjemy, co wypijemy, czy może w co się ubierzemy, jest w jakiś sposób związana z wodą - powiedział. - I mimo tego, że woda jest tak ważna, zapomnieliśmy o niej.

Madani dodał, że ONZ nie ma dedykowanej agendy, która zajmowałaby się wodą. Wiele agend podejmuje aktywności, które są związane z tą tematyką, ale brakuje jednej, konkretnej inicjatywy. Z tego powodu temat wody nie był nawet istotnym elementem negocjacji klimatycznych czy porozumienia paryskiego.

"Centralny punkt każdego życia"

- Rozwiązania wcale nie muszą być bardzo drogie - wyjaśnił Richard Connor, ekspert UNESCO do spraw zużycia wody. - Weźmy na przykład systemy irygacyjne. Zwiększenie ich efektywności owszem, kosztuje, ale ostatecznie otrzymujemy większe zbiory przy mniejszym zużyciu wody, a to generuje zyski.

Jako kolejny przykład ekspert wskazał gospodarowanie ściekami. Odpowiednie postępowanie z nimi jest bardzo drogie, ale nie tak drogie, jak koszty opieki zdrowotnej dla osób, które chorują na skutek braku dostępu do czystej wody. Yenny Vega Cárdenas, przewodnicząca Międzynarodowego Obserwatorium Praw Natury, podkreśliła, że jest za nadaniem rzekom osobowości prawnej. - Niektórzy ludzie nie chcą w to uwierzyć, jest to dla nich dziwne, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że rzeka może być traktowana jak osoba - tłumaczyła. - Ale jestem pełna nadziei i wierzę, że to bardzo dobry krok w stronę lepszej ochrony rzek i zarządzania jakością wody. Woda jest niezbędna do życia. To centralny punkt każdego życia - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as

Źródło: TVN24