Prawie milion osób w Sudanie Południowym ucierpiało przez najgorszą od dekad powódź - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne opady w czasie pory deszczowej w Afryce Środkowej i Zachodniej są wyjątkowo obfite.
Do powodzi doszło w ponad połowie z 78 dystryktów. Zalane zostały budynki, drogi i kluczowa infrastruktura. Od początku intensywnych opadów deszczu nieprzejezdnych stało się 15 głównych szlaków dostawczych, co utrudnia dostarczanie niezbędnej pomocy dla około pół miliona ludzi w różnych częściach kraju - podała ONZ.
Według danych na pierwszy tydzień października skutki kataklizmu odczuło 890 tysięcy osób. Ponad jedna czwarta z nich, głównie na północy kraju, została zmuszona do opuszczenia swoich domów z powodu rosnącego poziomu wody. Setki tysięcy ludzi straciły dach nad głową.
- Poziom wody nadal rośnie, a przesiedlenia trwają - powiedział z rozmowie z BBC Pibor Joseph Nyano z rządowej agencji ds. pomocy humanitarnej. Dodał, że władze apelują do mieszkańców obszarów zagrożonych powodzią, aby "natychmiast przenieśli się na wyżej położone tereny ze względu na ich bezpieczeństwo".
Najgorsza sytuacja od dekad
Choć w Afryce Środkowej i Zachodniej pora deszczowa w sierpniu i wrześniu jest czymś normalnym, to tegoroczne opady są niezwykle obfite i w wielu krajach spowodowały największe powodzie od co najmniej 30 lat. Jeszcze w połowie września synoptycy przewidywali, że zakończą się one z początkiem października, ale nowe prognozy przewidują ciągłe opady do listopada.
Wśród krajów najbardziej dotkniętych powodziami są także między innymi pogrążony w wojnie domowej sąsiedni Sudan oraz Czas, Niger, Demokratyczna Republika Konga i Gwinea.
Ulewy przerwały tamy, zalały pustynne miasta i spowodowały zaostrzenie kryzysu humanitarnego w jednym z najbiedniejszych regionów świata - zwraca uwagę Reuters.
Powodzie to najczęstsza i najbardziej kosztowna klęska żywiołową na kontynencie afrykańskim. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej straty gospodarcze spowodowane klęskami żywiołowymi wzrosły o 52 procent w latach 2010-2019 w porównaniu z poprzednimi trzema dekadami.
Źródło: BBC, ONZ, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR