17-latka została uratowana spod gruzów w tureckim mieście Kahramanmaras po 248 godzinach od trzęsienia ziemi, które nawiedziło w zeszłym tygodniu Turcję i Syrię. Nagranie z akcji ratunkowej pokazuje dziewczynę owiniętą kocem termicznym, którą ratownicy wnoszą do karetki.
Trzęsienie ziemi, do którego doszło w poniedziałek w ubiegłym tygodniu w południowo-zachodniej Turcji i północno-wschodniej Syrii spowodowało do tej pory śmierć niemal 42 tysięcy osób. Liczba zabitych po stronie tureckiej wynosi 36 187. Po syryjskiej, gdzie trzęsienie ziemi spotęgowało kryzys humanitarny spowodowany 12-letnią wojną, wiadomo o 5,8 tys. zmarłych w wyniku kataklizmu. Władze Turcji i Syrii nie podały dotąd informacji o liczbie zaginionych osób.
17-latka uratowana po 248 godzinach
Mimo że od trzęsienia ziemi minęło 10 dni, ratownicy wciąż docierają do żywych osób pod ruinami zawalonych budynków. W czwartek w tureckim mieście Kahramanmaras wyciągnięto 17-latkę. Spędziła pod gruzami 248 godzin.
Na nagraniu z akcji ratunkowej widać owiniętą kocem termicznym dziewczynę, którą ratownicy wnoszą do karetki.
Dzień wcześniej w Turcji także odnaleziono kilka żywych osób, ale doniesienia o takich zakończonych sukcesem akcjach ratunkowych są coraz rzadsze.
Większość syryjskich ofiar zginęło na północnym zachodzie, w części kraju kontrolowanej przez rebeliantów. Jednocześnie jednak właśnie tam najtrudniej było o pomoc z zewnątrz. Jedyne przejście graniczne z Turcji do północno-zachodniej Syrii było zamknięte i dopiero po tygodniu od trzęsienia ziemi władze w Damaszku wydały zgodę na otwarcie dwóch dodatkowych przejść. Od czwartku przez przejścia Bab al-Hawa i Bab al-Salam przejechało 119 ciężarówek ONZ transportujących żywność, leki, namioty i zestawy do wykrywania cholery.
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w ubiegły poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.
Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmit zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.
Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshan miało - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl