Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło region Arequipa u południowych wybrzeży Peru. Osiem osób zostało rannych. Wystąpiły też wstrząsy wtórne, po których na drogi osunęła się ziemia. Mieszkańcy ze strachu wybiegali z domów, są doniesienia o uszkodzonych budynkach. Było ryzyko wystąpienia tsunami.
W piątek przed godziną 8 naszego czasu (tuż po północy czasu lokalnego) region Arequipa u południowych wybrzeży Peru nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 28 kilometrów, a epicentrum osiem kilometrów na zachód od miasta Atiquipa.
Są ranni
Osiem osób zostało rannych. Szef Zarządzania Ryzykiem i Obrony Narodowej przy Ministerstwie Zdrowia, David Aponte, poinformował w lokalnej stacji radiowej RPP o trzech osobach lekko rannych. Później Ministerstwo Zdrowia dodało, że kolejnych pięciu rannych trafiło do pobliskich szpitali.
Po trzęsieniu ziemi region nawiedziły cztery wstrząsy wtórne o magnitudzie od 4 do 4,6 stopnia, powodując osunięcia się ziemi na lokalnych drogach.
Rząd poinformował w mediach społecznościowych, że monitoruje sytuację, aby ocenić szkody i "określić działania, które należy podjąć".
Ostrzegano przed tsunami
Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami (PWTC) odwołało wydane wcześniej ostrzeżenie o "możliwych" falach tsunami, sięgających od 1 do 3 metrów wzdłuż niektórych wybrzeży Peru. Przed tym niebezpieczeństwem ostrzegały też władze tego kraju.
Niektórzy mieszkańcy relacjonowali w mediach społecznościowych, że poczuli bardzo silne i długie trzęsienie ziemi, które spowodowało, że ich łóżka się zatrzęsły. Wstrząsy były odczuwalne aż w stolicy - opisywał portal stacji CNN.
Carlos Zanabria, doradca regionalnego rządu Arequipy, przekazał lokalnym mediom, że w niektórych dzielnicach odnotowano szkody materialne, a mieszkańcy ze strachu opuścili swoje domy. Flavio Aranguren, burmistrz dzielnicy Yauca w dystrykcie Caraveli, powiedział, że niektóre ściany domów w dzielnicy zawaliły się.
Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, CNN
Źródło zdjęcia głównego: USGS