Na granicy francusko-hiszpańskiej nad Morzem Śródziemnym spłonęło w niedzielę i w nocy prawie tysiąc hektarów roślinności. W jednej z miejscowości we Francji strażak doznał obrażeń.
Pożar, który wybuchł w niedzielę wieczorem, został określony we Francji jako "pierwszy poważny pożar roślinności w tym sezonie". Został opanowany w poniedziałek rano. Ogień pojawił się wokół miejscowości Cerbere i Banyuls-sur-Mer na wybrzeżu Morza Śródziemnego w departamencie Pireneje Wschodnie. Jego rozprzestrzenianiu się sprzyjał silny wiatr, który uniemożliwił użycie samolotów gaśniczych Canadair - poinformowali przedstawiciele prefektury.
Ranny strażak, uszkodzone cztery domy we Francji
Do walki z ogniem zmobilizowano w niedzielę wieczorem około 500 strażaków. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin przekazał, że podczas akcji gaśniczej jeden z nich został ranny.
Nikt z mieszkańców nie odniósł obrażeń. Uszkodzone zostały cztery domy. Około 300 osób z Cerbere ewakuowano, ale jeszcze w niedzielę wieczorem większość z nich mogła wrócić do domów.
W samej Hiszpanii ogień strawił ponad 500 ha
W pewnym momencie płomienie przedostały się na hiszpańską stronę. Jak przekazały katalońskie służby pożarnicze, spłonęło ponad 500 ha, a ewakuowanych zostało około 50 osób.
Na jednym z nagrań widać gęsty dym unoszący się nad miastem Llanca oddalonym o około 17 kilometrów na południe od francuskiej miejscowości Cerbere.
We Francji, kilka kilometrów dalej, jednocześnie wybuchł drugi, mniejszy pożar. Ogień pojawił się w rejonie miejscowości Argeles-sur-Mer. Zanim został opanowany, strawił teren o powierzchni około 10 ha.
Poważna susza i ograniczenia w korzystaniu z wody
Jak zwraca uwagę agencja informacyjna Reutera, w Hiszpanii i południowej Francji pożary roślinności wybuchały także minionej zimy. W tej części Europy panuje dotkliwa susza. Zima 2022/2023 we Francji została uznana za najbardziej suchą od 1959 roku.
- Ubolewamy nad stratą prawie tysiąca hektarów - powiedział Darmanin, ostrzegając, że Francję pod względem suszy i związanych z nią pożarów czeka "niezwykle trudne lato, być może tak trudne jak lato 2022 roku".
W niektórych francuskich departamentach wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody, a w lutym z powodu suszy ogłoszono stan wyjątkowy. Krajowy instytut geologiczny ostrzega przed niskim poziomem wód gruntowych, co będzie prawdopodobnie wiązać się z jeszcze większą suszą w ciągu kolejnych miesięcy.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl