Nowa Zelandia, powodzie. Zamknięte lotnisko, ludzie uwięzieni w autobusach, odwołany koncert Eltona Johna

Autor:
as//rzw
Źródło:
Reuters, NZ Herald

W największym mieście Nowej Zelandii, Auckland, ogłoszono stan wyjątkowy po tym, jak w wyniku ulew doszło do poważnej powodzi. Wiele osób musiało opuścić swoje domy. Zamknięto lotniska w mieście. Odwołany został koncert Eltona Johna.

W piątek północną Nową Zelandię nawiedziły ulewne deszcze. Najtrudniejsza sytuacja zapanowała w Auckland, gdzie wiele dzielnic znalazło się pod wodą, a fala powodziowa zalała terminal lotniska i wiele budynków użyteczności publicznej. Jak podała nowozelandzka służba meteorologiczna, w piątek w Auckland spadło prawie 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wielu miejscach spodziewane są dalsze obfite opady, a w nocy z piątku na sobotę mogą wystąpić kolejne powodzie i osuwiska.

Burmistrz Auckland, Wayne Brown, ogłosił stan wyjątkowy ze względu na zakres "zniszczeń, konieczności przemieszczenia ludzi i innych zakłóceń" spowodowanych przez pogodę. Decyzja ta umożliwia też przyznanie większych uprawnień agencjom rządowym.

Ewakuacje, zablokowane drogi

Jak poinformowała w mediach społecznościowych agencja zarządzania kryzysowego z Auckland, powódź dotknęła znaczną część północnych, północno-zachodnich i zachodnich regionów miasta. Według niektórych źródeł śmierć poniosła jedna osoba, która miała utonąć w dzielnicy Wairau Valley. Agencja doradziła mieszkańcom obszarów ogarniętych lub zagrożonych powodzią, aby przygotowali się do ewakuacji. Otwarto centrum ewakuacyjne w West Auckland. Nie podano jak dotąd liczby osób ewakuowanych.

W wielu punktach miasta od rana prowadzone były akcje ratunkowe - strażacy pontonami docierali do zalanych domów, pomagając ich mieszkańcom bezpiecznie opuścić tereny powodziowe. Powódź zablokowała autostrady, a wezbrane wody uwięziły ludzi w samochodach i autobusach.

"W wyniku dzisiejszych ulewnych deszczy i powodzi występują powszechne zakłócenia w transporcie publicznym i sieci drogowej. Jeśli możecie, zostańcie w domu, a jeśli musicie podróżować, uważajcie na siebie" - napisał w mediach społecznościowych zarząd transportu w Auckland.

Zamknięte lotniska

Woda powodziowa wdarła się na teren lotniska w Auckland. Port lotniczy zamknął zarówno lotnisko krajowe, jak i międzynarodowe. Loty są opóźnione lub odwołane.

Elton John nie wystąpi

Odwołano koncert brytyjskiego muzyka Eltona Johna, na który miało przyjść 40 tys. osób.

"Nasz zespół operacyjny pracuje nad przekierowaniem autobusów, aby pomóc ludziom wrócić do domu” - oświadczył w mediach społecznościowych zarząd transportu miejskiego w Auckland.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as//rzw

Źródło: Reuters, NZ Herald