Hiszpania zmaga się z trzecią w tym roku falą potężnych upałów. Konsekwencją niezwykle wysokiej temperatury jest gwałtowne topnienie pirenejskich lodowców, które i tak cierpią z powodu zmian klimatu. Sytuacja jest zatrważająca w przypadku największej lodowej formacji, zlokalizowanej na szczycie Pico de Aneto.
Na nagraniach Pirenejskiego Instytutu Ekologii, który należy do Hiszpańskiej Narodowej Rady Badawczej (CSIC), widać, że w latach 1981-2022 zmiany klimatu zabrały około dwóch trzecich powierzchni lodowca na Pico de Aneto. Obecnie lodowiec ma zaledwie pół kilometra kwadratowego.
- Jezioro, które powstało w 2012 roku, od tego czasu stopniowo się powiększa. Z kolei zbiornik, który jeszcze rok temu miał bardzo małą powierzchnię, stał się teraz równie duży, co tamten w 2012 roku - powiedział badacz Nacho Lopez, który zajmuje się kontrolowaniem stanu hiszpańskich lodowców. - Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy, że lodowcowi zostało około 30 lat "życia". A teraz, wraz z rozwojem zmian klimatu, spodziewamy się, że za dziesięć lat nie będziemy już o nim mówić jako o lodowcu. Z pewnością trochę lodu tam pozostanie, ale jego większość zniknie - dodał.
Okazuje się, że średnia grubość lodu na lodowcu zmniejszyła się o około 30 metrów. Topnienie najbardziej przyspieszyło w latach 2021 i 2022, które w Hiszpanii były wyjątkowo gorące. Prawdopodobnie ten rok również będzie rekordowy pod kątem temperatury.
Podobnie może być z Alpami
Dla naukowca aktualna sytuacja w Pirenejach jest zapowiedzią tego, co w przyszłości może stać się z Alpami.
- W tej chwili Pireneje są ostatnimi górami południowej Europy, w których występuje lód. Tak naprawdę to, co tu widzimy, jest zapowiedzią tego, co może się wydarzyć w innych górach, takich jak Alpy, w ciągu kilku dekad. Alpy są nadal znacznie wyższe i znajdują się na innej szerokości geograficznej, więc nadal utrzymują masy lodu, choć oczywiście bardzo szybko się cofają. Jeśli ocieplenie klimatu będzie postępować, to za kilka dziesięcioleci znajdą się w takiej samej sytuacji. Dlatego tak ważne jest badanie lodowców w Pirenejach, ponieważ pozwala nam to zrozumieć, co może się wydarzyć - dodał.
Źródło: Reuters