Zniewolone dzikie zwierzęta powinny trafiać do rezerwatów przyrody, a nie do więzień - wzywa Ayesha Chundrigar, pakistańska aktywistka zajmująca się ratowaniem zwierząt. Po śmierci młodej słonicy w jednym z ogrodów zoologicznych w Pakistanie coraz więcej osób apeluje o zamknięcie wszystkich zoo w tym kraju.
Noor Jehan, 17-letnia samica słonia afrykańskiego, w kwietniu wpadła do basenu przy swoim wybiegu w zoo w Karaczi. Była bardzo osłabiona, nie miała siły samodzielnie wstać. Mimo udzielenia jej ratunku oraz późniejszej pomocy lekarzy weterynarii słonica zmarła kilka dni później, 22 kwietnia. Jak zauważają specjaliści, poddawane odpowiedniej opiece słonie afrykańskie żyją średnio od 60 do 70 lat.
Śmierć zwierzęcia wywołała w Pakistanie olbrzymie oburzenie, w niedzielę poinformował "Guardian". Pakistańskie władze rozważają zamknięcie ogrodu zoologicznego w Karaczi, zwolniony został już dyrektor placówki oskarżany o zaniedbania. Sąd w Islamabadzie zdecydował także o usunięciu wszystkich zwierząt z tego ogrodu zoologicznego ze względu na złą opiekę. Dla wielu osób to wciąż za mało, a coraz więcej osób zaczęło apelować o zamknięcie wszystkich ogrodów zoologicznych w Pakistanie.
ZOBACZ TEŻ: Władze Kolumbii planują wywiezienie z kraju 70 "kokainowych hipopotamów". Podano cenę operacji
Zamknąć wszystkie zoo
Apele takie podnoszą zwłaszcza lokalni aktywiści. Według Four Paws, organizacji walczącej o prawa zwierząt, może to być "punkt zwrotny (w kwestii) dobrostanu dzikich zwierząt w niewoli w Pakistanie". "Tragiczna historia Noor Jehan przypomina o cierpieniu, z jakim mierzą się dzikie zwierzęta w niewoli w Pakistanie i na całym świecie", przekazała Four Paws. - Dzikie zwierzęta należą do natury. Zniewolone dzikie zwierzęta powinny trafiać do rezerwatów przyrody, a nie do więzień - oceniła w rozmowie z "Guardianem" założycielka organizacji zajmującej się ratowaniem zwierząt Ayesha Chundrigar.
Inna cytowana przez dziennik pakistańska działaczka na rzecz praw zwierząt, Quatrina Hosain, przyznała, że w ogrodach zoologicznych "często dochodziło do zaniedbań". Jednocześnie zaznaczyła, że jest przeciwna zamykaniu ich "z dnia na dzień", podkreślając, że należy opracować krajowy plan działań wobec zwierząt w niewoli - obowiązująca obecnie ustawa o dobrostanie zwierząt pochodzi z 1890 roku. W ostatnich latach, jak przypomina agencja Reutera, pojawiały się już informacje o śmierci innych zaniedbanych w pakistańskich zoo zwierząt, m.in. kilku lwów.
Źródło: fourpaws.org, Guardian, Reuters, The Express Tribune