W pobliżu niezamieszkałych wysp Kermadec należących do Nowej Zelandii doszło do płytkiego trzęsienia ziemi. Miało magnitudę 7,1. Przez kilka godzin obowiązywały ostrzeżenia przed możliwym tsunami.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w czwartek okolice wysp Kermadec w Nowej Zelandii - poinformowały Amerykańskie Służby Geologiczne (USGS). Jak dodano w komunikacie, zjawisko było dość płytkie - jego hipocentrum znajdowało na głębokości 10 kilometrów.
Po trzęsieniu ziemi wydano ostrzeżenie przed tsunami - poinformował amerykański system ostrzegania przed tsunami. Po kilku godzinach ostrzeżenie to zostało odwołane.
Pacyficzny Pierścień Ognia
Kermadec to grupa wysp wulkanicznych w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Archipelag leży około 1000 km na północny wschód od Nowej Zelandii, do której administracyjnie należy. Składa się z czterech większych wysp i szeregu mniejszych.
Wszystkie wyspy są niezamieszkane, jedynie na głównej wyspie Raoul znajduje się stacja meteorologiczna i sejsmologiczna.
Wyspy położone są w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia - strefie częstych zjawisk tektonicznych oraz wybuchów wulkanów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: USGS