Astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uchwycił na zdjęciu dwie jasno świecące, niebieskie kule "wiszące" nad Ziemią. Wyglądają zastanawiająco, ale eksperci już wyjaśnili, skąd się wzięły. Jak się okazuje, są one wynikiem dwóch niepowiązanych ze sobą zjawisk, które w drodze przypadku wystąpiły w tym samym czasie.
Zdjęcie przedstawiające dwie migoczące nad Ziemią niebieskie kule uchwycił w zeszłym roku członek 66. ekspedycji, która poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Fotografia została zrobiona nad Morzem Południowochińskim. Zdjęcie zostało opublikowane 9 października bieżącego roku na stronie NASA Earth Observatory.
Czym są dwie migoczące kule?
Pierwsza kula to piorun
Pierwszy "kleks" światła, który widoczny jest w dolnej części obrazu, to uderzenie pioruna. Nastąpiło ono w rejonie Zatoki Tajlandzkiej.
Wyładowania atmosferyczne rzadko można zobaczyć z pokładu ISS, ponieważ zazwyczaj zasłaniają je chmury. Jednak to konkretne uderzenie nastąpiło obok dużej, okrągłej szczeliny w górnej części ich pokrywy, co spowodowało, że błyskawica rozświetliła ściany chmurowej struktury przypominającej kalderę, tworząc świetlisty pierścień.
Kaldera (od hiszpańskiego "caldera", co oznacza kocioł) to ogromne wgłębienie, które powstaje w wyniku erupcji wulkanu i zapadnięcia się jego stożka.
Druga kula to... Księżyc
Drugi niebieski punkt, który znajduje się w prawym górnym rogu zdjęcia, to Księżyc. Położenie naszego naturalnego satelity względem ISS sprawia, że światło słoneczne, które on odbija, przechodzi prosto przez atmosferę Ziemi, przekształcając się w jasnoniebieski kleks z rozmytym halo. To efekt rozproszenia się części światła od maleńkich cząsteczek w atmosferze naszej planety - pisze NASA Earth Observatory.
Jak dalej tłumaczy NASA, różne kolory światła widzialnego mają różną długość fali, co wpływa na ich interakcję z cząstkami atmosferycznymi. Niebieskie światło ma najkrótszą długość fali i dlatego jest najbardziej podatne na rozpraszanie. Dlatego Księżyc na tym zdjęciu jest niebieski. Ten sam efekt sprawia, że niebo w ciągu dnia wydaje się niebieskie.
Źródło: livescience.com, earthobservatory.nasa.gov, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA's Earth Observatory