Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Źródło:
Reuters, vijesti.ba, tvnmeteo.pl
Wyschnięta rzeka w Bośni i Hercegowinie
Wyschnięta rzeka w Bośni i Hercegowinie
Reuters
Wyschnięta rzeka w Bośni i HercegowinieReuters

Bośnia i Hercegowina zmaga się z ogromną suszą. Najdłuższa rzeka tego kraju - Bośnia - wyschła w wielu miejscach. Sytuację pogarsza brak opadów oraz rekordowa liczba upalnych dni - w stolicy jest największa od ponad 130 lat.

Przez stolicę Bośni i Hercegowiny - Sarajewo - przepływa rzeka Bośnia. Teraz jednak z najdłuższej rzeki w kraju zostały tylko płytkie zbiorniki, a to przez to, że brakuje wody w źródłach, które mogłyby ją zasilić.

Ekstremalna susza, rekordowa liczba upalnych dni w stolicy

Bośnia i Hercegowina zmaga się tego lata z ekstremalną suszą. Opady deszczu były znikome.

- Źródła wysychają, nawet te, które były podstawą zaopatrzenia w wodę - przekazał profesor geografii Nusret Dreskovic, dodając, że uważa to za oznakę zmian klimatycznych. Jak przyznał, prognozy dotyczące opadów nie są optymistyczne, więc wrzesień nie poprawi trudnej sytuacji.

Lokalne media pod koniec sierpnia powoływały się na dane Federalnego Instytutu Hydrometrologicznego. Według tamtejszych synoptyków, ilość opadów w Sarajewie na przestrzeni lipca i sierpnia była minimalna, co opisywane jest jako stan skrajnej suszy. Wraz z brakiem upałów przychodzi wysoka temperatura. Do końca sierpnia 2024 roku w stolicy odnotowano 61 upalnych dni. To najwięcej w ciągu w roku, od kiedy w 1888 roku zaczęto prowadzić pomiary meteorologiczne.

Autorka/Autor:dd

Źródło: Reuters, vijesti.ba, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Pogodą w Polsce steruje rosyjski wyż, który przynosi słońce i gorące powietrze. W weekend ośrodek wysokiego ciśnienia zacznie słabnąć, a aura zacznie się zmieniać. Wraz z nowym tygodniem możliwe jest pojawienie się większej ilości chmur, a lokalnie może popadać deszcz.

Żar nam nie odpuści, ale na horyzoncie widać zmianę pogody

Żar nam nie odpuści, ale na horyzoncie widać zmianę pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pomimo że rozpoczęła się meteorologiczna jesień, na termometrach panuje prawdziwe lato. Jak wynika z danych IMGW, od początku września temperatury w naszym kraju są wyższe od normy z wielolecia średnio o pięć stopni Celsjusza. Notowane są też tropikalne noce.

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Upały zostaną z nami jeszcze przez co najmniej kilka dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, alarmujący wcześniej zachodnią połowę Polski, wydał ostrzeżenia przed gorącem dla prawie całego kraju Temperatura w cieniu będzie osiągać powyżej 30 stopni Celsjusza.

Nowe ostrzeżenia IMGW. Końca niebezpiecznej pogody nie widać

Nowe ostrzeżenia IMGW. Końca niebezpiecznej pogody nie widać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pod stolicą Brazylii przez ostatnie dwa dni szalał pożar, który zniszczył 20 procent powierzchni Narodowego Lasu Brasilii. Strażakom udało się opanować żywioł, który miał zostać wzniecony przez podpalaczy.

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters, correiobraziliense.com

Po intensywnych opadach deszczu w Turynie i okolicach doszło do gwałtownych powodzi. 50 osób zostało uwięzionych w swoich domach. Jedna osoba zaginęła.

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Źródło:
ANSA, meteoalarm.org

Choć w centralnej Arizonie o tej porze roku zawsze jest upalnie, to 2024 rok pod tym względem się wyróżnia. Od ponad 100 dni w Phoenix, największym mieście i stolicy tego stanu, temperatura utrzymuje się blisko 38 stopni Celsjusza. I to nie jest jedyny rekord.

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Chiny przygotowują się na nadejście niezwykle silnego żywiołu, niosącego ulewne opady deszczu i niszczycielski wiatr. Na wyspie Hajnan, gdzie ma dotrzeć supertajfun Yagi, nie kursują pociągi i nie latają samoloty.

Nadciąga supertajfun. W tej części świata to rzadkość

Nadciąga supertajfun. W tej części świata to rzadkość

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Zaatakowana i zabita przez krokodyla, a następnie zjedzona przez rekina - tak potoczyły się losy prehistorycznej krowy morskiej z dzisiejszej Wenezueli. Dramatyczne sceny zostały utrwalone w skamieniałościach.

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Źródło:
PAP, sci.news, The Independent, CNN, eurekaler.org

Wiele miejsc na południowym wschodzie Francji zostało zalanych po przejściu burz z silnymi opadami deszczu. O burzy, która nawiedziła Marsylię, mówi się, że była jedną z największych od lat.

Największa burza od lat. Turyści brodzili po Marsylii

Największa burza od lat. Turyści brodzili po Marsylii

Źródło:
ENEX, Le Figaro, Connexion France

Mieszkańcy Filipin w środę późnym wieczorem byli świadkami niezwykłego świetlnego spektaklu na niebie. Niedawno odkryta asteroida CAQTDL2, zwana też 2024 RW1, weszła w atmosferę Ziemi, pozostawiając po sobie wyraźny, jasny ślad. Zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu.

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Źródło:
International Meteor Organization, PAGASA, space.com, Reuters

Właściciele biblioteki w hrabstwie Suffolk w Stanach Zjednoczonych liczą straty wywołane powodzią. Według wstępnych szacunków woda, która w błyskawicznym tempie zalała budynek, spowodowała straty wynoszące około 10 milionów dolarów.

Woda zdewastowała bibliotekę. Wypełniła ją niczym wannę

Woda zdewastowała bibliotekę. Wypełniła ją niczym wannę

Źródło:
Reuters, Greter Port Jeff

Pogoda na dziś. Czwartek 5.09 przyniesie pełnię słońca w całym kraju. Termometry w cieniu pokażą nawet 31 stopni Celsjusza. Aura przeważnie negatywnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 5.09. Gorący dzień pełen słońca, ale z niekorzystnym biometem

Pogoda na dziś - czwartek, 5.09. Gorący dzień pełen słońca, ale z niekorzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie grupy obrońców zwierząt twierdzą, że Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej, którego podejrzewano w przeszłości o wykonywanie zadań szpiegowskich na rzecz Rosji, został zastrzelony. Zgłosiły sprawę norweskiej policji.

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Słynny waleń "miał na ciele liczne rany od kul"

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Słynny waleń "miał na ciele liczne rany od kul"

Źródło:
PAP

W kalifornijskim mieście Rancho Palos Verdes ogłoszono stan wyjątkowy. W ostatnim czasie nasiliło się tam zjawisko osuwisk ziemi, które zagrażają domom. Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację. W okolicy wyłączany jest prąd, aby zapobiec powstawaniu pożarów.

Osuwiska zagrażają kalifornijskiemu miastu. Wprowadzono stan wyjątkowy

Osuwiska zagrażają kalifornijskiemu miastu. Wprowadzono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, Los Angeles Times

We wtorek hiszpańską Majorkę nawiedziły gwałtowne burze. W rejonie pasma górskiego Serra de Tramuntana znaleziono ciało Brytyjki porwanej przez wezbraną wodę, trwają poszukiwania mężczyzny tej samej narodowości. Gwardia Cywilna uratowała też 10 osób uwięzionych na zalanych przez powódź terenach.

Woda porwała dwójkę turystów w górach. Znaleziono ciało

Woda porwała dwójkę turystów w górach. Znaleziono ciało

Źródło:
ABC, EFE, BBC, El Pais

Pewien słowacki muzyk, zajmujący się hobbystycznie renowacją instrumentów, dokonał nietypowego znaleziska. Mężczyzna w jednym z bębnów odkrył sporych rozmiarów gniazdo szerszeni.

Znalazł gniazdo szerszeni w starym bębnie

Znalazł gniazdo szerszeni w starym bębnie

Źródło:
tvnoviny.sk, tvnmeteo.pl

Gwałtowna pogoda staje się coraz większym wyzwaniem dla służb kryzysowych Unii Europejskiej. W tym roku siły Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku z ekstremalną aurą pomagały już 31 razy. Największym zagrożeniem są napędzane przez zmiany klimatyczne pożary.

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jedna z głównych ulic San Antonio w Teksasie zamieniła się w rwącą rzekę po tym, jak we wtorek miasto nawiedziły silne opady deszczu. Powódź zaskoczyła kierowców, którzy zostali uwięzieni w swoich samochodach, czekając na ratunek ze strony służb. Dramatyczna sytuacja została uchwycona na nagraniu z wnętrza samochodu.

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Źródło:
CNN, KSAT 12

Pająk Nosferatu jest już widywany na niemal całym terenie Niemiec - wynika z danych Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody. Pajęczak, który naturalnie powinien występować tylko w basenie Morza Śródziemnego, w wyniku zmian klimatu i turystyki zadomowił się u naszych zachodnich sąsiadów.

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Źródło:
dw.com, tvnmeteo.pl, NABU

Fragment łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie oberwał się po uderzeniu pioruna. Do zdarzenia doszło podczas potężnej burzy, która przeszła nad Wiecznym Miastem we wtorek. W ciągu niecałej godziny w centrum spadło 60 litrów deszczu na metr kwadratowy.

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

Źródło:
Reuters, ANSA

Władze Mediny De Rioseco w prowincji Valladolid w Hiszpanii rozważają wprowadzenie stanu klęski żywiołowej po gwałtownej nawałnicy, która nawiedziła miasto kilka dni temu. W trakcie burzy w ciągu zaledwie 10 minut spadły 33 litry wody na metr kwadratowy.

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

Źródło:
ENEX, RTVE, Diario de Valladolid, El Dia de Valladolid

Co najmniej 71 osób zginęło w wyniku powodzi, które od kilkunastu dni sieją spustoszenie w Bangladeszu. Według zagranicznych mediów miliony osób nadal znajdują się na terenach zalewowych. W kraju pogłębia się katastrofa humanitarna, a lokalne władze obawiają się wzrostu zachorowań na choroby zakaźne.

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Źródło:
PAP, Reuters

Naukowcom udało się zabezpieczyć meteoryt pochodzący ze spalenia się kosmicznej skały nad Republiką Południowej Afryki. Do zdarzenia doszło pod koniec sierpnia, kiedy to niebo nad krajem rozświetlił wyraźny błysk. Skała mogłaby nigdy nie trafić w ręce badaczy, gdyby nie pewna spostrzegawcza dziewczynka.

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Szarytka morska została zaobserwowana na portugalskich plażach. To nietypowy gość na tych szerokościach geograficznych - gatunek preferuje wody Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku. Szarytka wzbudziła spore zainteresowanie mediów i plażowiczów.

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Źródło:
PAP, ICNF, Noticias ao Minuto

W Belgradzie rzeka Sawa pokryła się grubą warstwą alg. Jak twierdzą serbscy naukowcy, tak duży zakwit jest wynikiem wysokiej temperatury, która utrzymuje się w mieście przez większość lata. Zagrożone są nie tylko miejskie wody, ale także parki i ogrody.

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Źródło:
Reuters

Astronauci, którzy kilka miesięcy temu utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po awarii statku kosmicznego Starliner, usłyszeli zastanawiające dźwięki dochodzące z kapsuły. NASA wyjaśniła, skąd pochodzą.

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

Źródło:
space.com, arstechnica.com, tvnmeteo.pl

Dwadzieścia prawdopodobnie nieznanych dotąd podmorskich gatunków żyjących w archipelagu oceanicznych gór udało się odkryć naukowcom z Instytutu Oceanicznego Schmidta. W trakcie badań morskiego dna w okolicach Grzbietu Nazca, na Oceanie Spokojnym, udało się również zmapować wysoką na ponad trzy kilometry morską górę.

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Źródło:
CNN, Schmidt Ocean Institute, tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły przez południowo-wschodnią Australię w niedzielę i poniedziałek. Jedna osoba zginęła, gdy na jej domek letniskowy przewróciło się drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w Melbourne, gdzie kamera bezpieczeństwa zamontowana przed domem zarejestrowała moment uderzenia pioruna w stojące przy domu drzewo.

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Źródło:
Reuters, ABC News

Po ponad tygodniu od wysłania w kosmos największego i najnowocześniejszego polskiego satelity, pojawiły się "istotne problemy" związane z łącznością z urządzeniem. Firma Creotech poinformowała w ostatnim komunikacie, że misja jest "w trudnej sytuacji", jednak nie jest utracona.

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl