Wysoka temperatura i przedłużające się fale upałów sprawiły, że ubiegły miesiąc uplasował się w pierwszej trójce najcieplejszych lipców, odkąd prowadzone są statystyki. Nie tylko na temperaturę zwrócili uwagę naukowcy z unijnego Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Jak przekazali w poniedziałek w comiesięcznym biuletynie klimatycznym, w wielu miejscach na świecie opady były znacznie niższe od średniej. Natomiast w przypadku Antarktydy jeszcze nigdy w ciągu 44 lat pomiarów pokrywa lodu w lipcu nie była tak niska jak w minionym miesiącu.
Eksperci z Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S), realizowanego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, opublikowali comiesięczny biuletyn klimatyczny, podsumowujący zmiany obserwowane w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni ziemi, a także zmiany w pokrywie lodowej na morzu i w danych hydrologicznych.
- Możemy się spodziewać, że wraz z dalszym wzrostem temperatury globalnej, wciąż będziemy obserwować częstsze i dłuższe okresy ekstremalnie wysokich wartości. Fale upałów stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i mogą zwiększyć intensywność i długość trwania licznych zjawisk klimatycznych, takich jak pożary i susze, wpływając zarówno na społeczeństwa, jak i naturalne ekosystemy. Ponadto, susza, jakiej doświadczamy od miesięcy, w połączeniu z wysoką temperaturą i niewielką ilością opadów, obserwowanymi na wielu obszarach w lipcu, może mieć negatywny wpływ na produkcję rolną i inne branże, takie jak transport rzeczny czy energetyka - powiedziała, komentując przekazane informacje, Freja Vamborg, starsza badaczka z C3S.
W skali świata
Okazuje się, że w skali globalnej - całego świata - lipiec 2022 był jednym z trzech najcieplejszych w historii obserwacji. Ubiegły miesiąc był tylko nieco chłodniejszy niż lipiec 2019 r. i odrobinę cieplejszy niż lipiec 2016 r.
Według ostatnich pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie, temperatura w lipcu 2022 była o 0,4 stopnie Celsjusza wyższa od średniej z lat 1991-2020.
Analizy wykazały, że na obszarach lądowych półkuli północnej temperatura znacznie przekroczyła średnią wieloletnią. Poniżej średniej utrzymywała się natomiast w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, od Półwyspu Somalijskiego do południowych Indii, nad znaczną częścią środkowej Azji, a także nad większością Australii.
Fale upałów w Europie
W przypadku Europy był to - w skali całego kontynentu - szósty najcieplejszy lipiec odkąd prowadzone są statystyki, przy czym w południowo-zachodniej Europie był to najgorętszy lipiec w historii.
Przyniósł wielu europejskim obszarom silne i przedłużające się fale upałów. Szczególnie intensywne okazały się w Portugalii i Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Europie Środkowej i Skandynawii.
W części Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii temperatura często przekraczała 40 stopni Celsjusza. Pobity został niejeden rekord ciepła. Na Półwyspie Iberyjskim odnotowano niezwykle dużą liczbę dni z temperaturą przekraczającą 35 st. C.
Topnienie lodu
Na Antarktydzie powierzchnia lodu morskiego była znacznie mniejsza niż w ubiegłych latach. W ciągu 44 lat zapisów nigdy nie było jej w lipcu tak niewiele. Jak obliczono, była o siedem procent poniżej średniej typowej dla siódmego miesiąca roku.
W przypadku Arktyki zasięg lodu morskiego był o cztery procent poniżej średniej i uplasował się na 12. miejscu pod względem najniższych wartości w historii dla lipca.
Susza i pożary
Dla znacznej części Europy lipiec 2022 był znacznie bardziej suchy niż zazwyczaj. Rekordowo niskie opady odnotowywano lokalnie szczególnie na zachodzie kontynentu. W kilku miejscach na południowym zachodzie i południowym wschodzie stwierdzono utrzymującą się suszę. Warunki te znacząco wpłynęły na gospodarkę, a także ułatwiły rozprzestrzenianie się i intensyfikację pożarów.
Bardziej sucho niż przeciętnie było także w sporej części Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji Środkowej i Australii.
Były jednak i miejsca, gdzie odnotowano większe opady, niż wskazywałaby średnia: we wschodniej Rosji, północnych Chinach i dużym pasie rozciągającym się od wschodniej Afryki przez Azję do północno-zachodnich Indii.
Źródło: climate.copernicus.eu