Lato 2022 w Europie było najcieplejsze w historii pomiarów - poinformował Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym. Freja Vamborg z Copernicusa podkreśliła, że "seria fal upałów i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów". Rekordowo gorący na kontynencie europejskim był też sierpień. W skali globalnej ubiegły miesiąc okazał się natomiast jednym z trzech najcieplejszych sierpni.
Poprzedni rekord średniej temperatury odnotowanej w okresie czerwiec-sierpień - czyli lata meteorologicznego - został pobity o 0,4 stopnia Celsjusza. Dotychczas za najcieplejsze lato w Europie było uważane to z 2021 roku.
Rekordowo ciepły okazał się też sam sierpień. Średnia temperatura w tym miesiącu była wyższa o 0,8 st. C od tej zmierzonej w 2018 roku. Copernicus podał, że temperatura w sierpniu była "najbardziej powyżej średniej na wschodzie kontynentu". Wartości "znacznie powyżej średniej" zarejestrowano na południowym zachodzie Europy, gdzie były one szczególnie wysokie również w lipcu i czerwcu.
Według czwartkowego raportu sierpień 2022 to jeden z trzech najcieplejszych sierpni w skali globalnej. Średnia temperatura była wyższa o 0,3 st. C od średniej dla tego miesiąca z wielolecia 1991-2020. Była ona zbliżona do wartości z sierpnia 2017 i 2021 oraz w granicach około 0,1 st. C od wyższych wartości osiągniętych w sierpniu 2016 i 2019 roku.
"Seria fal upałów i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów"
Copernicus w swoim komunikacie podsumował, że tegoroczne lato "charakteryzowało się gorącymi i suchymi warunkami nad dużą częścią Europy Zachodniej". Dodano, że "w znacznej części Skandynawii, regionach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Grecji i zachodniej Turcji, warunki były przeważnie bardziej wilgotne niż przeciętnie".
Jak stwierdziła Freja Vamborg, starsza badaczka w Serwisie Monitorowania Atmosfery, "intensywna seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby".
Jak zaznaczyła Vamborg, z danych Serwisu Copernicus wynika, "że nie tylko w sierpniu temperatury w Europie biły rekordy, ale także przez całe lato, przy czym poprzedni rekord letni wystąpił zaledwie rok temu".
Źródło: Copernicus