La Nina. Ponad 50 procent szans na to, że będzie rządzić pogodą latem

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, www.cpc.ncep.noaa.gov
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9
La Nina i El Nino

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) przedstawili najnowszą prognozę dotyczącą zjawiska nazywanego La Nina. Wynika z niej, że prawdopodobieństwo jego wpływu na pogodę podczas lata na półkuli północnej wynosi 53 procent.

Istnieje 53-procentowa szansa, że zjawisko La Nina utrzyma się latem (od czerwca do sierpnia) na półkuli północnej - poinformowało w czwartek amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC).

Jak podali naukowcy, na początku marca średnia temperatura powierzchni wody wynosiła kilka stopni poniżej średniej na środkowym i wschodnio-centralnym tropikalnym Pacyfiku.

Latem La Nina przynosi ulewne deszcze na obszarze między innymi Indii. Susze natomiast nawiedzają strefę środkowego Pacyfiku i południowo-wschodniej części Ameryki Południowej.

Anomalie temperatury powierzchni wody na Oceanie Spokojnym 2 marca 2022 rokuCPC

Zjawisko La Nina

La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - stałych wiatrów - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą wpływa na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co kształtuje pogodę na świecie. La Nina to zjawisko odwrotne do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Autor:anw

Źródło:  Reuters, www.cpc.ncep.noaa.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości