"Hipopotamy Escobara" skazane na śmierć wyrokiem sądu

Źródło:
PAP, AFP
"Kokainowe hipopotamy" zagrażają faunie Kolumbii. Sprowadził je tam Pablo Escobar
"Kokainowe hipopotamy" zagrażają faunie Kolumbii. Sprowadził je tam Pablo Escobar
"Kokainowe hipopotamy" zagrażają faunie Kolumbii. Sprowadził je tam Pablo Escobar

Hipopotamy będące potomkami zwierząt sprowadzonych do Kolumbii przez Pablo Escobara, mają zostać wytępione. Taką decyzję podjął w piątek sąd administracyjny, powołując się na bezpieczeństwo ludzi i środowiska. Obecnie populacja liczy 166 osobników.

Kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar, który zginął w policyjnej obławie w grudniu 1993 roku, przez lata gromadził w swojej posiadłości egzotyczne zwierzęta: żyrafy, tygrysy, antylopy, a także hipopotamy, których z Afryki sprowadził zaledwie cztery. Po jego śmierci zwierzęta trafiły jednak na wolność, gdzie rozmnożyły się. Obecnie po lasach biega 166 osobników będących sporym problemem dla lokalnych ekosystemów.

Mogą być niebezpieczne

Sąd administracyjny w departamencie Cundinamarca w centralnej części Kolumbii nakazał w piątek "podjęcie środków w celu wytępienia" ponad 160 hipopotamów. Jak orzeczono, ministerstwo środowiska powinno w ciągu trzech miesięcy wydać rozporządzenie w tej sprawie. Jako możliwe środki zaradcze sędziowie wymienili kontrolowany odstrzał i sterylizację zwierząt.

Sąd przychylił się do skargi złożonej przez przedstawiciela miejscowej społeczności, który podkreślał, że hipopotamy zagrażają ludziom i środowisku. Jako gatunek inwazyjny wypierają gatunki rodzime, a sytuację pogarszają ich duże rozmiary i zachowania terytorialne. Hipopotamy mogą być bardzo agresywne, gdy czują się zagrożone, a w Kolumbii zgłoszono kilka przypadków ataków na ludzi.

Bezkrwawe metody

Ministerstwo środowiska ogłosiło już w ubiegłym roku plan sterylizacji części populacji inwazyjnego gatunku, przewidujący także możliwość uśpienia niektórych osobników. Sterylizacje postępują jednak powoli i nie uśpiono jeszcze żadnego zwierzęcia. Rezultatów nie przyniosły jak dotąd również plany przeniesienia ssaków do Meksyku, Indii i na Filipiny.

Sprawa "hipopotamów Escobara" wywołała w Kolumbii ożywioną dyskusję. Poza zagrożeniami dla ludności i ekosystemu pojawiają się też głosy, że ich obecność pomaga lokalnej gospodarce, stymulując turystykę.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, AFP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości

Sobota przyniosła nam znacznie wyższą temperaturę niż zazwyczaj. W najcieplejszym punkcie na mapie Polski, Opolu, było o niemal 10 stopni goręcej niż zwykle pokazują termometry 7 września. Również niedziela zapowiada się upalnie.

Wczoraj było prawie 10 stopni goręcej niż zwykle. Jak będzie dziś?

Wczoraj było prawie 10 stopni goręcej niż zwykle. Jak będzie dziś?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach dojdzie do sporej zmiany w pogodzie. Gorące powietrze stopniowo będzie opuszczać Polskę i zrobi się dużo chłodniej. Termometry pokażą czasami tylko 17 stopni Celsjusza. Oprócz ochłodzenia wrócą do naszego kraju dawno nie widziane opady deszczu. Miejscami mogą być ulewne.

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem. Niedziela to kolejny dzień, który przyniesie nam wysokie wartości na termometrach - w większości kraju spodziewane jest ponad 30 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy meteorologiczne.

Skwar znów da się we znaki. IMGW ostrzega

Skwar znów da się we znaki. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Co najmniej dziewięć osób zginęło w Wietnamie na skutek uderzenia tajfunu Yagi, podnosząc całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych żywiołu do 33. Żywioł spowodował poważne szkody na obszarach przybrzeżnych oraz w stolicy kraju. Władze ostrzegły, że chociaż burza osłabła, wciąż jest śmiertelnie niebezpieczna.

Ponad 30 osób nie żyje, a zagrożenie nie mija

Ponad 30 osób nie żyje, a zagrożenie nie mija

Źródło:
Reuters, Xinhua, CNA

Pogoda na dziś. Niedziela 8.09 już nie wszędzie będzie słoneczna. Lokalnie pojawi się więcej chmur, z których może popadać, a nawet zagrzmieć. Na termometrach nadal utrzymają się wysokie wartości, przekraczające 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela, 8.09. W części kraju może popadać, a nawet zagrzmieć

Pogoda na dziś - niedziela, 8.09. W części kraju może popadać, a nawet zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie chorwackiego Parku Narodowego Jezior Plitwickich niedźwiedź zaatakował mężczyznę i ugryzł go w ramię. Poszkodowany trafił do szpitala.

Atak niedźwiedzia w parku narodowym

Atak niedźwiedzia w parku narodowym

Źródło:
PAP, dnevnik.hr

Brazylia zmaga się poważną suszą. Jak przekazał Narodowy Instytut Meteorologii (Inmet), w ponad 240 miastach tego kraju poziom wilgotności powietrza w ostatnich dniach utrzymywał się na takim samym poziomie lub jeszcze niższym niż na pustyni Sahara.

Wilgotność jak na Saharze lub nawet gorsza. Trudna sytuacja w ponad 240 miastach

Wilgotność jak na Saharze lub nawet gorsza. Trudna sytuacja w ponad 240 miastach

Źródło:
PAP, terrabrasilnoticias.com, band.uol.com.br

Niemieccy strażacy walczą z pożarem lasu, który wybuchł w piątek w rejonie gór Harz. Ewakuowano około 500 osób z terenu zagrożonego żywiołem. Akcję gaśniczą prowadzoną z ziemi i powietrza utrudnia porywisty wiatr.

Ewakuacja 500 osób w niemieckich górach

Ewakuacja 500 osób w niemieckich górach

Źródło:
mz.de, ndr.de, tvnmeteo.pl

Początek września jest niezwykle ciepły nie tylko w Polsce. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad sporą częścią Europy temperatura jest znacznie wyższa niż zazwyczaj - miesięczne rekordy padły w Norwegii i Szwecji. Wysokie wartości idą jednak w parze z niewielkimi opadami.

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Wschody słońca potrafią być malownicze. Tylko wybrani mogą je jednak obejrzeć z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Niesamowitym widokiem tego zjawiska, nagranym przez jednego z astronautów, podzieliła się NASA w mediach społecznościowych.

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Taki wschód słońca mogą podziwiać tylko wybrani

Źródło:
BBC, NASA, The Independent, tvnmeteo.pl

Pożary szaleją w Kalifornii. W czwartek najtrudniejsza była walka z ogniem w środkowej i południowej części stanu, gdzie płomienie podsycał silny wiatr. W niektórych miejscach ogłoszono stan gotowości do ewakuacji. 

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Źródło:
Cal Fire, NBC Los Angeles, ABC Fresno

Zmniejszenie populacji nietoperzy w Stanach Zjednoczonych mogło przyczynić się do śmierci nawet 1300 niemowląt. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, jest to powiązane z rolą, jaką latające ssaki pełnią w ekosystemach. Wyniki te po raz kolejny udowadniają, jak bliskie więzi łączą populacje ludzi i zwierząt.

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Źródło:
PAP, The Guardian

Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe panuje w prawie wszystkich lasach Polski. Według naukowców z IBL i IMGW, niebezpieczeństwo utrzyma się także w kolejnych dniach. Jak przypomnieli eksperci, większość pożarów lasu to wynik ludzkiej nieuwagi.

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Źródło:
IBL, TVN24, IMGW-CMM

Świtowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przygotowała coroczny raport "Air Quality and Climate Bulletin", analizujący stan klimatu i jakości powietrza na naszej planecie. Naukowcy zwracają w nim uwagę na mechanizm błędnego koła zmian klimatycznych, pożarów lasów oraz zanieczyszczenia powietrza. Zagrożenia te coraz bardziej negatywnie wpływają na zdrowie ludzi.

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Źródło:
PAP, WMO

Boeing Starliner wylądował w Nowym Meksyku. Kapsuła wróciła z pierwszej misji pusta - problemy techniczne sprawiły, że jej załoga musiała pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci znajdą się na Ziemi dopiero w przyszłym roku.

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, NASA, tvnmeteo.pl, AP, Reuters

Lato 2024 było na Ziemi najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. To drugi z rzędu taki rekord - poinformowała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). W skali świata nigdy nie odnotowano również tak ciepłego sierpnia, a według ekspertów jesteśmy na dobrej drodze do tego, by cały ten rok pobił rekord.

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

Źródło:
Copernicus, Reuters

W Norwegii także jest gorąco. W wielu regionach w czwartek termometry pokazały ponad 25 stopni Celsjusza, a były też takie miejsca, gdzie temperatura przekroczyła 30 stopni. Padł rekord ciepła dla września. Mieszkańcy postanowili w aktywny sposób skorzystać z letniej pogody.

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Źródło:
smp.no, TV2

Greckie służby meteorologiczne poinformowały w piątek, że tegoroczne lato w tym kraju było najgorętsze w historii pomiarów meteorologicznych. Dotychczas za rekordowe pod tym względem uznawane było lato 2012 roku.

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Źródło:
PAP, meteo.gr, AFP

- Tempo przyrostu dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w atmosferze z roku na rok rośnie. My nie potrafimy ograniczyć emisji - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując ostatnie doniesienia o rekordach temperatury. Jak podkreślał, "o bardzo wielu rzeczach nie chcemy pamiętać, nie chcemy wiedzieć, zapominamy i niestety będziemy płacić za to coraz więcej".

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pomimo że rozpoczęła się meteorologiczna jesień, na termometrach panuje prawdziwe lato. Jak wynika z danych IMGW, od początku września temperatury w naszym kraju są wyższe od normy z wielolecia średnio o pięć stopni Celsjusza. Notowane są też tropikalne noce.

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda zakłóciła przebieg Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Deszcz przemoczył czerwony dywan, a filmowcy musieli uciekać przed ulewą.

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarem lasu w pobliżu stolicy Ekwadoru. Ewakuowano mieszkańców z domów, pod które podeszły płomienie. Akcję gaśniczą utrudniają silne podmuchy wiatru.

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży hiszpańskiej wyspy Gran Canaria doszło do wycieku ropy naftowej. Władze zamknęły kilka plaż i ogłosiły stan zagrożenia dla środowiska. Plama ma dwa kilometry długości.

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

Źródło:
Reuters

Nad Mediolanem przeszła gwałtowna ulewa. Auta utknęły w zalanych przejazdach podziemnych, kierujących ewakuowali strażacy. Spore utrudnienia występowały na kolei, a także w ruchu metra.

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Źródło:
ENEX, ilmattino.it

Pod stolicą Brazylii przez ostatnie dwa dni szalał pożar, który zniszczył 20 procent powierzchni Narodowego Lasu Brasilii. Strażakom udało się opanować żywioł, który miał zostać wzniecony przez podpalaczy.

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters, correiobraziliense.com

Bośnia i Hercegowina zmaga się z ogromną suszą. Najdłuższa rzeka tego kraju - Bośnia - wyschła w wielu miejscach. Sytuację pogarsza brak opadów oraz rekordowa liczba upalnych dni - w stolicy jest największa od ponad 130 lat.

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Źródło:
Reuters, vijesti.ba, tvnmeteo.pl