W kanadyjskich Terytoriach Północno-Zachodnich trwa ewakuacja zagrożonych pożarami miejscowości. W gaszeniu ognia będzie pomagać wojsko. Pożary trawią również doświadczaną falami upałów Kolumbię Brytyjską. Wprowadzono tam ograniczenia w korzystaniu z wody, władze apelują o niepodlewanie trawników.
W poniedziałkowym komunikacie federalne ministerstwo środowiska wydało ostrzeżenie przed upałami dla 17 rejonów Kolumbii Brytyjskiej. Temperatura ma zbliżać się do 40 stopni Celsjusza. W metropolii Vancouver i miastach rejonu Fraser Valley otwarto centra, gdzie można się schłodzić.
Temperatura przekroczyła 40 stopni
W Lytton na południu prowincji zmierzono w poniedziałek 41,4 st. C, co jest najwyższą temperaturą odnotowaną w tym roku w Kanadzie. Łącznie tego dnia padło w kraju co najmniej 16 rekordów ciepła, pobijając wyniki obserwowane w latach 2004-2021. W samym Lytton poprzedni najcieplejszy 14 sierpnia był w 2008 roku, kiedy temperatura osiągnęła maksymalnie 39,4 st. C.
Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego uspokaja jednak, że nie jest przewidywana powtórka z fali upałów z 2021 roku, która pochłonęła ponad 600 ofiar śmiertelnych i przyczyniła się do powstania rozległych i niszczycielskich pożarów. W Lytton padł wówczas rekord ciepła w Kanadzie w historii obserwacji, temperatura wzrosła do 49,6 st. C. Niedługo po tym miasteczko stanęło w ogniu.
Do mieszkańców zaapelowano jednak o przestrzeganie podstawowych środków ochrony, w tym częste nawadnianie się, ograniczenie aktywności fizycznej i przebywania na zewnątrz. Upały mają potrwać do soboty.
Organizacje zajmujące się pomocą dla osób niezamożnych zwracają uwagę, że władze powinny ustalać maksymalną temperaturę w domach latem. To właśnie osoby najuboższe, wynajmujące najtańsze mieszkania, są najbardziej zagrożone upałami.
W Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w poniedziałek odnotowano 377 pożarów lasów, wprowadzono restrykcje w używaniu wody. W metropolii Vancouver lokalne władze ogłosiły konkurs zdjęć "najbardziej wyschniętych trawników", by uświadamiać konieczność oszczędzania wody.
Pożary i ewakuacje
Z rozszerzającymi się pożarami lasów walczą też Terytoria Północno-Zachodnie. W poniedziałek samolotami ewakuowano mieszkańców Hay River i Fort Smith. Straż pożarna w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ostrzegła, że w ciągu kolejnych 48 godzin może dojść do "ekstremalnego" zachowania ognia. Rozprzestrzenianiu się płomieni mają sprzyjać warunki pogodowe.
Publiczny nadawca CBC podawał, że w poniedziałek całkowicie została zamknięta jedna z autostrad, a inna częściowo. W miniony piątek rząd federalny ogłosił, że Terytoria Północno-Zachodnie otrzymają pomoc wojska.
Źródło: PAP, cbc.ca, tvnmeteo.pl