W pobliżu miasta Whitehorse na północy Kanady pojawił się wyjątkowy ryś, ponieważ kolor jego futra był czarny. Uchwycił go na nagraniu biolog Thomas Jung. Jest to prawdopodobnie pierwszy taki zapis w historii.
30-sekundowe wideo, na którym udało się uchwycić czarnego rysia kanadyjskiego (Lynx canadensis), pochodzi z 29 sierpnia 2020 roku. W październiku bieżącego roku autor tego nagrania - Thomas Jung, biolog z Uniwersytetu Alberty w Edmonton, opublikował artykuł opisujący to niezwykłe spotkanie w czasopiśmie naukowym "Mammalia".
Melanistyczna forma rysia kanadyjskiego
Barwa futra rysia kanadyjskiego zmienia się w zależności od pory roku - zimą jest szarobrązowe, latem rudobrązowe. Jednak czarny kolor to coś niespotykanego wcześniej u tego gatunku. Zdaniem naukowca dziki kot, który pojawił się w Kanadzie, to melanistyczna forma rysia kanadyjskiego. Melanizm wynika ze zwiększonej zawartości melaniny (ciemnego pigmentu) w komórkach zwierzęcia, jest odwrotnością albinizmu.
Jak napisał w artykule naukowiec, melanizm jest spowodowany mutacją genetyczną. Występuje ona ze względu na jeden z dwóch powodów: konieczności przystosowania się do środowiska lub choroby.
Jak zauważył biolog, "utrata kamuflażu podczas polowania zimą jest bardziej szkodliwą niż pomocną cechą". Jak tłumaczył, czarnemu zwierzęciu trudno jest się wtopić w środowisko, w którym leży śnieg. Taka cecha powoduje, że trudno jest się dzikiemu kotu podkraść do ofiary.
Jung nagrał rysia z odległości około 50 metrów. Dziki kot nie wydawał się zbytnio speszony obecnością ludzi. Jego wizyta nie trwała zbyt długo, bo dziki kot zniknął tuż po tym, jak zaczęły szczekać psy. - Miał czarną sierść z pojedynczymi białawo-szarymi włosami na całej powierzchni, a także biało-szare włosy na pysku i grzbiecie" - przekazał Jung.
Źródło: Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Jung