Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.
Rakieta Kairos 2 tokijskiej prywatnego przedsiębiorstwa Space One miała wystartować z bazy Space Port Kii w prefekturze Wakayama w niedzielę o godzinie 11 lokalnego czasu - około godz. 3 czasu środkowoeuropejskiego. Przedstawiciele firmy przekazali jednak w niedzielę, że start zostanie przełożony.
- Podobnie jak wczoraj oceniliśmy, że warunki wietrzne na dużej wysokości nad stanowiskiem startowym nie są optymalne. Podjęliśmy decyzję o przełożeniu startu - przekazał Kozo Abe, dyrektor wykonawczy Space One.
Pierwsze okno startowe otworzy się w środę o godzinie 11.
Drugie opóźnienie
Początkowo misja miała wystartować w sobotę o godzinie 11 lokalnego czasu. Jak podała gazeta "The Japan Times", rozpoczęcie misji odwołano na około 30 minut przed planowanym startem.
- Przeanalizowaliśmy warunki pogodowe i ustaliliśmy, że prędkość wiatru powyżej wysokości 10 kilometrów była tak duża, że nie nadawała się do startu - powiedział w sobotę dziennikarzom Abe. - Dołożymy wszelkich starań, aby przygotować się do jutrzejszego startu - podkreślił.
Jeśli środowy start zakończy się sukcesem, Kairos 2 stałaby się pierwszą rakietą w Japonii, w całości opracowaną przez sektor prywatny, zdolną umieścić satelitę na orbicie. Rakieta ma wynieść pięć satelitów na orbitę okołoziemską.
Eksplozja rakiety w marcu
W marcu rakieta Kairos 1 eksplodowała zaledwie pięć sekund po starcie. Jej szczątki spadły na pobliski górski teren. Przyczyną awarii były problemy z pierwszym stopniem rakiety, a autonomiczny system lotu uruchomił mechanizm samozniszczenia.
Space One została założona w 2018 roku przez duże firmy, w tym Canon Electronics, IHI Aerospace, firmę budowlaną Shimizu i rządowy Development Bank of Japan. Firma ma nadzieję ugruntować swoją pozycję na konkurencyjnym polu międzynarodowym poprzez szybkie wystrzeliwanie małych rakiet firmom chcących umieścić satelity w kosmosie.
Źródło: AFP, The Japan Times, NHK
Źródło zdjęcia głównego: Newscom/PAP/EPA