Pierwszy dzień roku przyniósł Hurghadzie wyjątkową pogodę. Najpierw przez miasto przetoczyła się burza, potem zaczął padać śnieg i grad. Ponieważ opady szybko się roztapiały, na drogach pojawiły się niekorzystne warunki do jazdy.
Zazwyczaj ciepły, egipski kurort Hurghada pokrył się białą warstwą. W regionie, położonym nad Morzem Czerwonym pojawiły się opady śniegu i gradu. Jak podały lokalne media, miejscami kule gradowe miały wielkość kurzych jaj. Wcześniej, zanim wystąpiły opady, przez miasto przetoczyła się silna burza.
Media społecznościowe zapełniły się zdjęciami i filmami, pokazującymi zabielone drogi, chodniki czy samochody.
Problemy na drogach
Zimowa aura sprawiła wiele kłopotów zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Ponieważ opady roztapiały się dość szybko, poruszanie się po ulicach miasta było utrudnione przez kałuże i błoto.
Według egipskiego biura meteorologicznego, przyczyną zimowej pogody, a także intensywnych opadów deszczu we wschodnich regionach Egiptu, był silny front atmosferyczny. Synoptycy zauważyli, że od czwartku zrobiło się dużo chłodniej. Z powodu "ekstremalnych warunków pogodowych" w sobotę podjęto decyzję o zamknięciu szkół w pięciu regionach. Według prognoz, aura poprawi się dopiero we wtorek.
Hurghada to jeden z najbardziej popularnych kurortów, także w sezonie zimowym. Jednak na ostatnie wyniki branży turystycznej w całym Egipcie znacząco wpłynęła pandemia COVID-19. Szacuje się, że turystyka stanowi pięć procent PKB w tym kraju.
Autorka/Autor:kw
Źródło: Reuters, world-today-news.com, newsreadonline.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Najbliższe dni będą pogodne, choć nie będzie brakowało miejsc z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Boże Ciało, a w raz z nim długi, czerwcowy weekend rozpocznie się pochmurnie, a w części kraju - burzowo. Sprawdź, jaka będzie końcówka tygodnia.
Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Ten dzień może być burzowy
W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.
Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko
Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.
Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie
Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.
Ulewne deszcze doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w Wirginii Zachodniej. W wyniku skutków żywiołu zginęło pięć osób, w tym trójka dzieci. Trwają poszukiwania zaginionych. Skalę kataklizmu można zobaczyć na dramatycznym nagraniu.
Woda lała się strumieniami z okien i dachu. Nagranie
Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.
Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"
Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?
Jak chronić się przed komarami?
Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.
Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji
Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.
Po burzy restauracje wpadły do oceanu
W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.
Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"
Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA
Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.
"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"
Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.
Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.
Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend
Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.
40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast
W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.
Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają
Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?
Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret
Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.
"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób
Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.