Pożary w Hiszpanii. Do walki z ogniem skierowano wojsko

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Służby walczą z pożarami w południowej i zachodniej Europie. Żywioł dotknął wiele krajów, w tym Hiszpanię. Według danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) ogień pochłonął w ciągu siedmiu miesięcy prawie 0,4 procent terytorium tego kraju, czyli około 200 tysięcy hektarów.

Hiszpańskie władze szacują, że w trakcie utrzymującej się od prawie tygodnia fali upałów na terenie tego kraju spłonęło już ponad 60 tysięcy hektarów lasów i łąk, w tym 20 tysięcy hektarów w Galicji na północnym zachodzie oraz ponad 20 tysięcy w Kastylii i Leonie na północy. W wyniku pożarów zginęły co najmniej dwie osoby. 

Z pożarami walczy ponad 650 żołnierzy z wojskowej jednostki ratunkowej Unidad Militar de Emergencias (UME). Na nagraniach zrobionych przez żołnierzy UME widać, jak przedzierają się pojazdami, gdy wokół szaleje ogień. Widać też, jak wojskowi za pomocą koparki budują zapory oraz jak wodą próbują gasić płonącą roślinność na zboczach gór w prowincji Saragossa.

Ewakuowano tysiące ludzi

Pożar, który wybuchł w poniedziałek w mieście Ateca w Aragonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, zmusił do ewakuacji mieszkańców pięciu gmin, a dokładnie 1700 osób - poinformowały służby. Spłonęło tam 5600 hektarów lasów i łąk.

W środę z powodu szalejącego żywiołu wstrzymano ruch na autostradzie A-2 łączącej Madryt z Barceloną, nie kursują również pociągi regionalne między Madrytem a Saragossą.

W północnej Galicji, w miejscowości Folgoso de Caurel, ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów. Służby ratunkowe dodały w czwartek, że silny wiatr utrudnia kontrolowanie pożaru w gminie Cebreros.

"Kryzys klimatyczny to rzeczywistość"

Premier Pedro Sanchez, który w środę odwiedził Aragonię, podkreślił, że "kryzys klimatyczny to rzeczywistość".

- Dwie wielkie fale upałów nawiedziły Hiszpanię w ciągu ostatnich czterech tygodni, temperatura przewyższała 40 stopni Celsjusza w dzień i 25 stopni w nocy, co naukowcy prognozowali dopiero na rok 2050 - powiedział. - Zmiany klimatyczne zabijają ludzi, są śmiertelnie niebezpieczne dla ekosystemów, stanowią poważne wyzwanie - dodał.

Pożary zdewastowały prawie 0,4 procent terytorium Hiszpanii - około 200 tysięcy hektarów lasów w ciągu siedmiu miesięcy, najwięcej w Europie - wynika z danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS). System bazuje na programie monitorowania satelitarnego Copernicus.

Według EFFIS Hiszpania jest w Europie najbardziej dotkniętym przez pożary krajem. Tylko od 10 lipca br. zasięg pożarów prawie się potroił. Co więcej, meteorolodzy w najbliższym czasie nie przewidują opadów.

Autor:anw

Źródło: Reuters