Szwedzkie władze wydały zgodę na odstrzał 20 procent populacji niedźwiedzi brunatnych żyjących na terenie kraju. Pomimo protestów ze strony obrońców przyrody, w środę rozpoczęło się coroczne polowanie na te zwierzęta.
Wysoka liczba wydanych pozwoleń na odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji budzi sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą oni, że bez odpowiedniej ochrony populacje dużych drapieżników w Europie mogą ulec załamaniu.
- To czyste polowanie na trofea - powiedział Magnus Orrebrant ze szwedzkiego stowarzyszenia Swedish Carnivore Association. - Zarządzanie dziką przyrodą w Szwecji polega na zabijaniu zwierząt, a nie chronieniu jej najlepiej jak potrafimy - dodał.
Mają odstrzelić prawie 500 osobników
Na niedźwiedzie brunatne polowano w Szwecji do prawie ich całkowitego wyginięcia w latach dwudziestych XX wieku. Później, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, populacja odrodziła się, osiągając szczytowy poziom około 3300 osobników w 2008 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat zaczęto polować na coraz większą liczbę niedźwiedzi, czego kulminacją było rekordowe zabicie 722 osobników w ubiegłym roku.
W tym roku szwedzkie władze wydały pozwolenie na odstrzał 486 niedźwiedzi. Według oficjalnych danych stanowi to około 20 procent całej populacji, która po odstrzale składałaby się z 2000 osobników. Na tej liczbie może się nie skończyć, bowiem tam, gdzie niedźwiedzie zostaną uznane za zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, również zostaną zabite, jak pisze "The Guardian".
Zaniepokojeni myśliwi
W listopadzie 2022 roku wprowadzono prawo, które dało lokalnym stowarzyszeniom łowieckim większe uprawnienia do nadzoru populacji dużych drapieżników, w tym niedźwiedzi. Jak pisze "The Guardian", powołując się na szwedzkich przyrodników, w ostatnich latach zabito również setki wilków i rysi.
- Postępujemy tylko zgodnie z dyrektywą szwedzkiego rządu dotyczącą polityki dzikiej przyrody. Chodzi o równowagę między ludźmi a dużymi drapieżnikami. Dlatego polowanie na niedźwiedzie rozpocznie się w środę - powiedział w poniedziałek Magnus Rydholm, dyrektor ds. komunikacji Szwedzkiego Stowarzyszenia Łowiectwa i Zarządzania Dziką Przyrodą.
Niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) są "gatunkiem ściśle chronionym" w Europie. Zgodnie z artykułem 12 dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej "celowe polowanie lub zabijanie gatunków ściśle chronionych jest zabronione". Według przepisów UE zakaz ten może jednak zostać zniesiony w "ostateczności" w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, upraw lub naturalnej flory i fauny.
Źródło: The Guardian, swedensbigfive.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock