Kiedy spadnie śnieg? Synoptyk o prognozach

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pierwsze opady śniegu w Polsce pojawiają się zwykle pod koniec listopada, ale najczęściej nie tworzą trwałej pokrywy śnieżnej. Jak będzie w tym sezonie jesienno-zimowym? Kiedy spadnie pierwszy śnieg i czy w modelach meteorologicznych widać zimę? Przedstawiamy wstępną prognozę.

Pojawianie się opadów śniegu w naszej części Europy sprzyja przejście nad Skandynawią niżu atlantyckiego niosącego najpierw ciepłe i wilgotne, a następnie chłodne i wilgotne masy powietrza - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. - Obfite opady występują przy cyrkulacji zachodniej i północno-zachodniej, chyba że znad Morza Śródziemnego przemieści się w nasz rejon kontynentu wir powietrza tłoczący z południa masy wilgoci. Jeśli jednocześnie wyż nad północną częścią kontynentu wtłacza z północy zimne masy powietrze, śnieżny armagedon gotowy - mówi.

Pierwszy śnieg w Polsce zwykle spada pod koniec listopada

Śnieg na nizinach pojawia się w Polsce najwcześniej w rejonie Pomorza oraz Warmii i Mazur. Jak podkreśla synoptyk, kiedy chłodne masy powietrza atlantyckiego wlewają się nad północną część naszego kraju, potrafią przynieść mokry śnieg nawet na początku października. W Olsztynie 2002 roku pokrywa śnieżna powstała już 7 października. Jednak tylko w górach śnieg, który zdarza się już w październiku, rozpoczyna sezon zimowy.

W listopadzie, jeżeli opady się pojawiają, zwykle nie tworzą pokrywy śnieżnej zalegającej dłużej niż klika godzin. Jak tłumaczy synoptyk, potrzeba mocno wychłodzonego gruntu, by śnieg się na nim utrzymał. 

Średnie daty wystąpienia pierwszej pokrywy śnieżnej w Polsce to 20 listopada dla Podlasia, 25 listopada dla południowo-wschodniej, wschodniej i środkowej Polski oraz 30 listopada dla reszty kraju. Pierwsze obfite opady pojawiają się jednak dopiero w grudniu.

Chłodne powietrze znad Rosji wlewające się do Europy. Prognoza na 16 listopadaClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Kiedy w Polsce spadnie śnieg

Jak tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek, w świetle obecnych wyliczeń modeli meteorologicznych, do 20 listopada przeważać będą ciepłe masy powietrza płynące do Polski. Tylko 11 i 12 oraz 15 i 16 listopada o wschodnią część kraju mają otrzeć się zatoki chłodu znad Rosji. - Zimno płynące z północnego wschodu nie niesie jednak opadów śniegu, tylko znaczący spadek temperatury, szczególnie nocą - wskazuje synoptyk. Temperatura może spaść do -5 stopni Celsjusza na wysokości dwóch metrów. Przy gruncie wartości będą jeszcze niższe.

Dopiero po 20 listopada nad północnym Atlantykiem widać rozwój wielkiego wiru niżowego z ogromnym potencjałem zaciągnięcia nad Europę najpierw ciepłego powietrza z południa, by po dwóch-czterech dniach wtłoczyć wilgotny atlantycki chłód - zapowiada Unton-Pyziołek. Prognozy pokazują wówczas możliwość opadów śniegu z deszczem i mokrego śniegu.

Około 23 listopada śnieg powinien spaść w północnych regionach Francji i w północno-zachodnich Niemczech. W ciągu kolejnych dni, gdy masa powietrza niosąca opady śniegu dotrze do Polski, również w naszym kraju możemy zobaczyć pierwszy w tym jesienno-zimowym śnieg na nizinach. W Tatrach pojawi się wcześniej.

Wir niżowy nad Oceanem Atlantyckim. Prognoza na 23 listopadawetter3.de

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą kontynuację słonecznej, gorącej i letniej aury. Trochę inaczej zapowiada się weekend - sobota i niedziela przyniosą więcej chmur, a miejscami można spodziewać się niewielkich opadów deszczu.

Gdzie będzie najgoręcej? Czy spadnie deszcz? Sprawdź szczegóły prognozy na 5 dni

Gdzie będzie najgoręcej? Czy spadnie deszcz? Sprawdź szczegóły prognozy na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna pogoda staje się coraz większym wyzwaniem dla służb kryzysowych Unii Europejskiej. W tym roku siły Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku z ekstremalną aurą pomagały już 31 razy. Największym zagrożeniem są napędzane przez zmiany klimatyczne pożary.

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W polskich lasach utrzymuje się wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Jak wyjaśniali eksperci z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w takiej sytuacji powinniśmy zachować szczególną ostrożność. 90 procent pożarów wybucha na skutek ludzkiej nieuwagi.

Stopień zagrożenia jest wysoki. "Korzystajmy odpowiedzialnie"

Stopień zagrożenia jest wysoki. "Korzystajmy odpowiedzialnie"

Źródło:
IMGW CMM, IBL, TVN24

Niedawno odkryta asteroida wejdzie dziś w atmosferę Ziemi. Kosmiczna skała o nazwie CAQTDL2 ma pozostawić za sobą wyraźny, jasny ślad, który rozświetli niebo. Będzie on doskonale widoczny z jednego miejsca na Ziemi, o ile pogoda na to pozwoli.

Dopiero co ją odkryto. Asteroida wejdzie dziś w atmosferę Ziemi

Dopiero co ją odkryto. Asteroida wejdzie dziś w atmosferę Ziemi

Źródło:
International Meteor Organization, PAGASA

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Pomarańczowymi i żółtymi alarmami pokryty jest niemal cały kraj. Temperatura maksymalna w ciągu dnia może wynieść nawet 33 stopnie Celsjusza.

Kolejny dzień męczących upałów. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Kolejny dzień męczących upałów. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Źródło:
IMGW

Jedna z głównych ulic San Antonio w Teksasie zamieniła się w rwącą rzekę po tym, jak we wtorek miasto nawiedziły silne opady deszczu. Powódź zaskoczyła kierowców, którzy zostali uwięzieni w swoich samochodach, czekając na ratunek ze strony służb. Dramatyczna sytuacja została uchwycona na nagraniu z wnętrza samochodu.

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Źródło:
CNN, KSAT 12

Władze Mediny De Rioseco w prowincji Valladolid w Hiszpanii rozważają wprowadzenie stanu klęski żywiołowej po gwałtownej nawałnicy, która nawiedziła miasto kilka dni temu. W trakcie burzy w ciągu zaledwie 10 minut spadły 33 litry wody na metr kwadratowy.

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

Źródło:
ENEX, RTVE, Diario de Valladolid, El Dia de Valladolid

Pająk Nosferatu jest już widywany na niemal całym terenie Niemiec - wynika z danych Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody. Pajęczak, który naturalnie powinien występować tylko w basenie Morza Śródziemnego, w wyniku zmian klimatu i turystyki zadomowił się u naszych zachodnich sąsiadów.

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Źródło:
dw.com, tvnmeteo.pl, NABU

Już dziś sonda BepiColombo zbliży się na odległość 165 kilometrów do Merkurego, najmniejszej planety Układu Słonecznego. Manewr pozwoli bezpiecznie wprowadzić urządzenie na orbitę i będzie stanowił okazję do wykonania zdjęć planety w wysokiej rozdzielczości. W misji biorą udział także Polacy.

Dziś prawie dotkniemy Merkurego

Dziś prawie dotkniemy Merkurego

Źródło:
PAP, ESA

Fragment łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie oberwał się po uderzeniu pioruna. Do zdarzenia doszło podczas potężnej burzy, która przeszła nad Wiecznym Miastem we wtorek. W ciągu niecałej godziny w centrum spadło 60 litrów deszczu na metr kwadratowy.

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

Źródło:
Reuters, ANSA

Naukowcom udało się zabezpieczyć meteoryt pochodzący ze spalenia się kosmicznej skały nad Republiką Południowej Afryki. Do zdarzenia doszło pod koniec sierpnia, kiedy to niebo nad krajem rozświetlił wyraźny błysk. Skała mogłaby nigdy nie trafić w ręce badaczy, gdyby nie pewna spostrzegawcza dziewczynka.

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Co najmniej 71 osób zginęło w wyniku powodzi, które od kilkunastu dni sieją spustoszenie w Bangladeszu. Według zagranicznych mediów miliony osób nadal znajdują się na terenach zalewowych. W kraju pogłębia się katastrofa humanitarna, a lokalne władze obawiają się wzrostu zachorowań na choroby zakaźne.

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Środa 04.09 w całym kraju przyniesie upalną, słoneczną pogodę. Termometry pokażą nawet 33 stopnie Celsjusza. Nie pozostanie to jednak bez wpływu na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa 04.09. Słonecznie, ale skwar da się nam we znaki

Pogoda na dziś - środa 04.09. Słonecznie, ale skwar da się nam we znaki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szarytka morska została zaobserwowana na portugalskich plażach. To nietypowy gość na tych szerokościach geograficznych - gatunek preferuje wody Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku. Szarytka wzbudziła spore zainteresowanie mediów i plażowiczów.

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Źródło:
PAP, ICNF, Noticias ao Minuto

W Belgradzie rzeka Sawa pokryła się grubą warstwą alg. Jak twierdzą serbscy naukowcy, tak duży zakwit jest wynikiem wysokiej temperatury, która utrzymuje się w mieście przez większość lata. Zagrożone są nie tylko miejskie wody, ale także parki i ogrody.

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Źródło:
Reuters

Astronauci, którzy kilka miesięcy temu utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po awarii statku kosmicznego Starliner, usłyszeli zastanawiające dźwięki dochodzące z kapsuły. NASA wyjaśniła, skąd pochodzą.

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

Źródło:
space.com, arstechnica.com, tvnmeteo.pl

Dwadzieścia prawdopodobnie nieznanych dotąd podmorskich gatunków żyjących w archipelagu oceanicznych gór udało się odkryć naukowcom z Instytutu Oceanicznego Schmidta. W trakcie badań morskiego dna w okolicach Grzbietu Nazca, na Oceanie Spokojnym, udało się również zmapować wysoką na ponad trzy kilometry morską górę.

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Źródło:
CNN, Schmidt Ocean Institute, tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły przez południowo-wschodnią Australię w niedzielę i poniedziałek. Jedna osoba zginęła, gdy na jej domek letniskowy przewróciło się drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w Melbourne, gdzie kamera bezpieczeństwa zamontowana przed domem zarejestrowała moment uderzenia pioruna w stojące przy domu drzewo.

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Źródło:
Reuters, ABC News

Po ponad tygodniu od wysłania w kosmos największego i najnowocześniejszego polskiego satelity, pojawiły się "istotne problemy" związane z łącznością z urządzeniem. Firma Creotech poinformowała w ostatnim komunikacie, że misja jest "w trudnej sytuacji", jednak nie jest utracona.

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP

Około 100 domów w mieście Rancho Palos Verdes niedaleko Los Angeles zostało pozbawionych dostępu do prądu. Powodem jest osuwająca się w niepokojąco szybkim tempie ziemia. Choć zjawisko występuje na tych terenach od lat, zdaniem władz i ekspertów w ostatnim czasie przybrało na sile.

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Źródło:
Los Angeles Times, BBC, CNN, CNBC

Liczba ofiar śmiertelnych wskutek uderzenia burzy tropikalnej na Filipinach wzrosła do co najmniej 13 - poinformowały we wtorek władze. W stolicy kraju pod wodą znalazło się wiele dróg, zamknięto urzędy i odwołano lekcje w szkołach.

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczny wrzesień może być miejscami nawet o dwa stopnie Celsjusza cieplejszy niż zazwyczaj. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kolejne miesiące również przyniosą wyższe niż zazwyczaj wartości. Ciepła aura idzie jednak w parze także z innymi anomaliami.

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Od kilkunastu dni strażacy w Ekwadorze walczą z falą pożarów w tym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w kantonie Quilanga, gdzie wciąż nieopanowany ogień strawił około pięciu tysięcy hektarów lasów i upraw. W walkę z niszczycielskim żywiołem zaangażowały się służby z sąsiednich państw.

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałkowe popołudnie nad Jelenią Górą przeszła gwałtowna burza. W jednym z budynków doszło do pożaru po uderzenia pioruna.

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Źródło:
IMGW, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W dwóch chorwackich regionach wprowadzono w poniedziałek stan klęski żywiołowej. W jednym z nich powodem były skutki suszy, a w drugim szkody wywołane burzą - poinformował dziennik "Jutarnji list".

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Źródło:
PAP, Reuters

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W znacznej części Chin miniony sierpień okazał się najgorętszy od początku prowadzenia pomiarów. Skwar dotykał zarówno obszarów wiejskich, jak i ogromnych ośrodków miejskich. Lato było wyjątkowo upalne także w Japonii.

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Źródło:
PAP, AFP

Choć Afryka nie przoduje w emitowaniu gazów cieplarnianych na świecie, to ociepla się w nieco szybszym tempie, niż wynosi średnia światowa - podkreślono w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej.

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

Źródło:
Reuters, WMO, PAP

Do poważnego wypadku doszło w parku rozrywki w mieście Gold Coast w australijskim stanie Queensland. Treserka i opiekunka tygrysów została zaatakowana przez jednego z nich.

Tygrys zaatakował opiekunkę

Tygrys zaatakował opiekunkę

Źródło:
ABC, The Guardian, dreamworld.com.au

Pożar wybuchł w niedzielę w okolicach chorwackiego Splitu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające akcję gaśniczą. Z żywiołem walczy 80 strażaków. 

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Źródło:
Kontakt24, slobodnadalmacija.hr