Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • Pogoda w drugiej połowie października pozostanie raczej spokojna, bez gwałtownych deszczowych epizodów.
  • Prognozy na 1 listopada wciąż nie są zgodne, a wyliczenia się zmieniają, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualizacji.
  • Najnowsze przewidywania na Wszystkich Świętych wskazują, że 1 listopada będzie miejscami zimny i deszczowy.

Druga połowa października przyniosła wyczekiwany rozwój wyżu - jest słonecznie, ale też chłodno i wietrznie. Za oknami mamy krajobraz jak w czasie babiego lata, jednak nie panuje pogoda typowa dla tego fenomenu. Wprawdzie rozwinął się klin ciepła, prognozowany w modelach dwa tygodnie temu, ale jest słabszy i nie przyniósł w Polsce temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. W nadchodzących dniach temperatura na zachodzie i południu kraju wzrośnie do 18-19 stopni, a we wtorek 22 października na Pogórzu Karpackim termometry mogą pokazać nawet 20 st. C. Mniej optymistyczna sytuacja prognozowana jest na pozostałym obszarze kraju, gdzie po chłodnych porankach temperatura popołudniami może sięgnąć maksymalnie 15 stopni. Z konkretnym ciepłem się szybko się nie spotkamy.

Wyż 18 października i klin ciepła na wysokości 5 kilometrówGFS/tropicaltidbits.com

Układ wysokiego ciśnienia znad wschodniej Europy ma utrzymać się w kolejnych tygodniach, co oznacza, że prawie do końca października będzie dominować pogoda bezdeszczowa z niewielkimi przerywnikami w postaci przelotnych opadów. Szturmu ciepłych mas powietrza z południa w prognozach nie widać, ale trzecia dekada października może być zupełnie przyzwoita. Temperatura popołudniami wzrastać ma do 13-16 st. C.

Co w prognozie na listopad

Powoli zbliżamy się do listopada, miesiąca tak zwanej późnej jesieni. W ujęciu termicznym to druga część jesieni ze średnią temperaturą dobową poniżej 5 st. C i zamierającą powoli wegetacją. W XX wieku symboliczna granica między złotą a ponurą jesienią, między ciepłem a zimnem, przypadała na 1 listopada. W ostatnich dekadach wiele się jednak zmieniło i uroczystościom w dniu Wszystkich Świętych towarzyszy słoneczna pogoda i przyjemna temperatura. Jak będzie w tym roku?

Ostatnie wyliczenia amerykańskiego modelu GFS były dość obiecujące - wyż znad wschodniej Europy miał kierować w nasze rejony suche masy powietrza ze wschodu, niezbyt ciepłe, ale dające szanse na spokojną pogodę, bez deszczu i siekącego zimnego wiatru. Coś się jednak w modelach zadziało, gdyż najnowsze wyliczenia widzą zaburzenia w tej sielance. Pod koniec października w stabilny wyż miałby się wbić sztormowy atlantycki niż, który może przedostać się nad środkową Europę, niosąc ze sobą silną zatokę chłodu z deszczem ze śniegiem.

Silna zatoka chłodu około 30/31 października wyliczana przez model GFSGFS/wetter3.de

Pogoda na Wszystkich Świętych 2024

1 listopada chłód wraz z niżem miałby odsuwać się na wschód, a od zachodu w kierunku Polski powinien rozwijać się klin ciepła. Towarzyszyłby temu wzrost ciśnienia. Napływ ciepła poprzedzać może jednak pas deszczu - ciepły front wędrujący nad Polską z zachodu na wschód. W takiej sytuacji temperatura po południu wzrosłaby do 4-6 st. C na wschodzie, 7-8 st. C w centrum oraz 9-11 st. C na zachodzie. Ten scenariusz pojawia się dziś w wyliczeniach modelu, co podnosi stopień prawdopodobieństwa takiego rozwoju sytuacji barycznej powyżej 50 procent. Ale z wyżami jesiennymi nie jest tak łatwo, trudno je sforsować. Wkroczenie niżu i chłodu znad północnego Atlantyku, całe to zamieszanie na przełomie października i listopada, pozostaje pod dużym znakiem zapytania. Może się wycofać, może się również opóźnić.

Klin ciepła nad zachodnią Polską i zatoka chłodu nad wschodnią na wysokości 5 km, prognoza na 1.11.2024GFS/tropicaltidbits.com

Jeszcze wczoraj amerykański model GFS prognozował na początek listopada spokój i temperaturę po południu od 7-9 stopni na północnym wschodzie, przez około 10-11 st. C w centrum i 12-14 st. C na zachodzie i południu kraju. Ta optymistyczna wersja została dziś odsunięta na bok przez model Europejskiego Centrum Prognoz średnioterminowych ECMWF - AIFS. Prognoza zakłada, że 1 listopada zimno będzie na południu i południowym wschodzie, gdzie temperatura wzrośnie po południu do zaledwie 3-4 stopni. W centrum powinno być do 5-6 st. C, a na północnym zachodzie do 8-10 st. C. Niskim wartościom na termometrach towarzyszyć mogą chmury i opady deszczu, szczególnie uciążliwe na wschodzie i południu. W górach może wystąpić nawet deszcz ze śniegiem.

Prognoza temperatury po południu 1 listopadaECMWF AIFS

Nie jest to wersja bardzo pesymistyczna, bo w końcu początki listopada w naszym kraju bywały przenikliwie zimne, z temperaturą oscylującą wokół zera. Jeszcze wczoraj model GFS szacował jednak, że odchylenie temperatury od normy po południu 1 listopada wynieść może na zachodzie i południu kraju nawet 4-5 st. C na plus przy pogodnym niebie. Tym samym dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody. Oczywiście wiele jeszcze może się zmienić, a pogoda ze słonecznej i suchej szybko przeskoczyć może w mglistą i przenikliwie zimną. Właśnie dlatego prognozy muszą być aktualizowane.

Prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej po południu 1 listopada, wersja z 17.10.2024GFS/tropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej po południu 1 listopada, wersja z 18.10.2024GFS/tropicaltidbits.com

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gęste mgły znowu dadzą się we znaki w części kraju. IMGW ostrzega przed nimi siedem województw na południu Polski. Wydano alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie w nadchodzących godzinach spodziewać się tego utrudnienia.

Widzialność mniejsza niż 100 metrów, niebezpiecznie ślisko. Tutaj aura będzie groźna

Widzialność mniejsza niż 100 metrów, niebezpiecznie ślisko. Tutaj aura będzie groźna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Do Filipin dotarł tajfun Toraji - kolejny tego typu żywioł, jaki uderzył w ten kraj w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wiatr łamał drzewa i pozbawił mieszkańców prądu. Władze ewakuowały kilka tysięcy wiosek zagrożonych osunięciami ziemi i powodziami. Z prognoz meteorologów wynika jednak, że na horyzoncie rysuje się kolejne pogodowe zagrożenie.

Uderzył w nich kolejny tajfun. Ewakuacja kilku tysięcy wiosek

Uderzył w nich kolejny tajfun. Ewakuacja kilku tysięcy wiosek

Źródło:
AP, Rappler, ABS-CBN News

Strażacy walczą z pożarami szalejącymi na pograniczu amerykańskich stanów New Jersey i Nowy Jork. Do walki z żywiołem zaangażowano kilkuset strażaków. Podczas akcji gaśniczej zginął jeden z nich. Trudną sytuację pogarsza największa susza od dekad.

Pożar szaleje od kilku dni. Zginął 18-letni strażak

Pożar szaleje od kilku dni. Zginął 18-letni strażak

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP, ABC News

W poniedziałek w stolicy Azerbejdżanu - Baku - rozpoczął się oficjalnie międzynarodowy szczyt klimatyczny COP29. Potrwa do 22 listopada. Polskę na szczycie będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

"Jesteśmy na drodze do upadku". Rozpoczął się COP29

"Jesteśmy na drodze do upadku". Rozpoczął się COP29

Źródło:
PAP, Reuters

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

Ponieważ zbliża się Święto Niepodległości, władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apelują o niewieszanie flag na górskich szczytach. - Flaga to element obcy w parku narodowym i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt - przekonują władze PPN i zaznaczają, że zgodnie z ustawą o symbolach narodowych flaga powinna być otaczana czcią i szacunkiem.

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę"

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę"

Źródło:
PAP

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w niedzielę w spustoszonej w ostatnich tygodniach przez potężny huragan wschodniej części Kuby. Sprzątanie i przywracanie energii elektrycznej trwa też na zachodzie wyspy, którą kilka dni temu nawiedził inny cyklon tropikalny. W dwóch prowincjach odbyły się antyrządowe protesty zdesperowanych brakiem prądu, wody i żywności ludzi.

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Kolejny huragan i blackout, teraz trzęsienie ziemi. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Dzięki nowym badaniom naukowcy dokonali odkrycia 41 genów, które mają związek z przepukliną dysku lędźwiowego - najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. Badacze twierdzą, że wiedza ta pomoże im w opracowaniu lepszych metod leczenia tego schorzenia, a co za tym idzie poprawy jakości życia chorujących.

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rwę kulszową

Źródło:
PAP, University of Oulu

Szwajcarska wioska Brienz/Brinzauls szykuje się do kolejnej ewakuacji. Znów zagraża jej obryw skalny, który może odpaść z górskiego zbocza. Do podobnego zdarzenia doszło już w ubiegłym roku - wtedy wszyscy mieszkańcy musieli opuścić miejscowość.

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Źródło:
Reuters, swissinfo.ch, 20min.ch

Dzięki satelitom naukowcy mają każdego dnia dostęp do wielu informacji dotyczących zanikania lądolodów, pożarów roślinności czy koncentracji gazów cieplarnianych na Ziemi. Zdaniem fizyczki atmosfery doktor Aleksandry Kardaś dane te pokazują, jak coraz szybciej nasza planeta się zmienia.

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Z orbity widać "narastające zaburzenia" na Ziemi

Źródło:
PAP

W większości dużych miast prowincji Pendżab w Pakistanie wprowadzono kilkudniowy zakaz wstępu do parków, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i zabytków. Powodem jest pogarszająca się z każdym dniem jakość powietrza. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy.

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

W najbliższym czasie nie pójdą do parku ani na plac zabaw

Źródło:
PAP, Reuters

W halloweenową noc mieszkanka jednego z domów w miejscowości Avon w amerykańskim stanie Connecticut przeżyła spotkanie z niedźwiedziem czarnym. Ogromne zwierzę wdarło się do ogródka i zainteresowało się koszykiem ze słodyczami, które zostawiła dzieciom.

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Cukierki zostawione dzieciom na Halloween zwabiły niedźwiedzia. Nagranie

Źródło:
Reuters, Eyewitness News, Department of Energy & Environmental Protection

Pożary pustoszą Park Narodowy Madidi w zachodniej Boliwii, jeden z obszarów słynących z największej bioróżnorodności na świecie. Spłonęło około 30 tysięcy hektarów.

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

W ogniu jeden z najbardziej bioróżnorodnych parków na świecie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

W styczniu mówiliśmy, że 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, a niedługo to samo powiemy prawdopodobnie o powoli kończącym się roku. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord. Eksperci podkreślają, że na naszej planecie nie było tak ciepło od ponad stu tysięcy lat. Trend wzrostu globalnej temperatury widać na wizualizacji, którą pokazała NASA.

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Przybywa czerwieni. NASA pokazała, jak ociepla się Ziemia

Źródło:
Reuters, WMO

Na nowojorskim lotnisku doszło do nietypowego zdarzenia. W terminalu pasażerskim nagle pojawił się szop pracz. Zwierzę zauważono na przewodach wystających z otworu w suficie, po czym zeskoczyło ono na podłogę i uciekło. Nie jest jasne, w jaki sposób szop dostał się na teren lotniska.

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Szop pracz "włamał się" na lotnisko w Nowym Jorku

Źródło:
CNN

Szczyt czynnego stratowulkanu Fudżi w Japonii pokrył się śniegiem. Tak późno biały puch nie spadł w tym miejscu od końca XIX wieku. Wśród przyczyn wystąpienia niepokojącej anomalii naukowcy wymieniają niezwykle gorące lato oraz jesień w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

W końcu spadł! Na śnieg czekano tam najdłużej od 130 lat

Źródło:
Reuters

Trudne warunki atmosferyczne w Kanadzie sparaliżowały pracę krajowej poczty. Z powodu między innymi opadów marznącego deszczu Canada Post poinformowała o wstrzymaniu świadczenia usług w mieście Regina na południu kraju. Skutki pojawienia się zimowej aury odczuli także mieszkańcy oddalonego o kilkaset kilometrów miasta Calgary.

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Spadł śnieg, poczta wstrzymała doręczenia

Źródło:
CNN, CTV News