Pogoda na weekend. "Wichura będzie trwała kilkanaście godzin", możliwe też burze

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24
Tomasz Wasilewski o nadchodzącej wichurze
Tomasz Wasilewski o nadchodzącej wichurzeTVN24
wideo 2/3
Tomasz Wasilewski o nadchodzącej wichurzeTVN24

Przed nami weekend pod znakiem gwałtownej aury. Za sprawą cyklonu Ulf do Polski dotrze strefa bardzo silnego i porywistego wiatru oraz deszczu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert RCB z ostrzeżeniem przed groźną pogodą do osób w całym kraju. O zachowanie ostrożności apelują także władze samorządów. Jak ostrzegł synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk - w sobotę w związku ze zderzeniem dwóch mas powietrza niewykluczone są także burze. Co czeka nas w kolejnym tygodniu? Czy wiatr odpuści? Sprawdź szczegóły prognozy pogody.

>>> WAŻNE: Alert RCB dla całego kraju. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Obecnie w naszej części Europy nastąpił okres dominacji aktywnych ośrodków niżowych, które powstają w rejonie północnego Atlantyku i dynamicznie przemieszczają się przez Wielką Brytanię, Morze Północne i południowy Bałtyk w kierunku Białorusi oraz zachodniej Rosji - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Aktualnie Polska znajduje się w zasięgu aktywnego niżu Ulf, którego centrum w ciągu nadchodzącej doby przemieszczać się będzie znad południowej Norwegii nad państwa bałtyckie. Do kraju wkroczył związany z niżem system frontów atmosferycznych, przynosząc opady deszczu, które nadchodzącej nocy miejscami mogą być dość obfite.

>>> SPRAWDŹ TEŻ: "Żebyśmy mogli spokojnie przeżyć tę noc". Władze samorządów apelują o ostrożność

Pogoda na 5 dni. Cyklon Ulf w Polsce. Wichury, deszcz, możliwe burze

Najbliższej doby czeka nas bardzo trudna i niebezpieczna pogoda, a to za sprawą nie tyle opadów deszczu, ale głównie ze względu na silny i porywisty wiatr, który wieczorem, po przejściu frontu chłodnego, zacznie nasilać się od północnego zachodu. W nocy strefa silnego wiatru obejmie cały kraj. Na Wybrzeżu i Pomorzu możliwe są porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę. Silny i porywisty wiatr na obszarze kraju utrzymywał się będzie jeszcze w sobotę i dopiero kolejnej nocy, wraz z odsunięciem się wiru nad zachodnią Rosję, nieco osłabnie - ostrzegł synoptyk. Zalegające na krajem ciepłe powietrze zostanie wyparte przez napływające za frontem z północnego zachodu nieco chłodniejsze masy. Przy tak dużej dynamice napływu wilgotnych mas powietrza niewykluczone są także pojedyncze burze.

- Główne uderzenie [wichury - przyp. red.] to będzie piątkowy wieczór i noc i sobota. Natomiast jutro, jak już będzie się kończyć, to wiatr też będzie słabnąć. W tej wichurze ważne jest to, że ona na północy kraju będzie trwała kilkanaście godzin. To nie będzie tak, że przyjdzie powiew, ciach, przewróci jakieś drzewo i sobie pójdzie, i będzie spokój. Niestety, kilkanaście godzin bardzo silnego i porywistego wiatru oznacza, że tych szkód będzie więcej, bo czas trwania tej wichury będzie dość długi i z tym wiążą się główne niebezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Południu" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

>>> UWAGA: 12 w skali Beauforta, fale nawet do 11 metrów. Zwołano zespół zarządzania kryzysowego

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach Ventusky.com

Pogoda na weekend

W sobotę początkowo na południu i zachodzie, a następnie także w centrum, zrobi się pochmurno i spadnie deszcz do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Miejscami towarzyszyć mu może śnieg. Na północy i wschodzie wystąpi duże zachmurzenie, większe rozpogodzenia możliwe są na północy. Na Podlasiu możliwy jest słaby przelotny deszcz. Na termometrach zobaczymy od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Podkarpaciu. Wiatr z zachodu i północnego zachodu na północy i wschodzie będzie silny i porywisty - do 90 kilometrów na godzinę. Na Wybrzeżu może wiać jeszcze mocniej, bo do 100 km/h. Na południu i zachodzie okaże się dość silny i rozpędzi do 50-70 km/h - poinformował Kowalczyk.

>>> OSTRZEŻENIA: Cyklon Ulf przyniesie niebezpiecznie silne porywy wiatru. Czerwone alarmy IMGW w części kraju

Niedziela na południu przyniesie chmury i deszcz do 5-10 l/mkw. W pozostałej części kraju wystąpi duże zachmurzenie z okresowymi rozpogodzeniami do umiarkowanego. Tam nie powinno padać. Termometry pokażą maksymalnie od 3 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4-5 st. C w centrum kraju, do 7 st. C w Małopolsce. Północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny. Na północy i wschodzie spodziewane są porywy do 70 km/h.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na kolejny tydzień

Poniedziałek zapowiada się pochmurno z opadami deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, przemieszczającymi się z zachodu na wschód kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. C na Podlasiu, przez 4 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje zachodni, umiarkowany, a na zachodzie także dość silny wiatr. W porywach będzie osiągał do 60 km/h.

We wtorek możemy spodziewać się chmur i opadów deszczu. Temperatura maksymalna sięgnie od 3 st. C na Podlasiu, przez 8 st. C w centrum kraju, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr z zachodu będzie dość silny i okresami może rozpędzać się w porywach do 60-80 km/h.

Środa przyniesie nam w całym kraju duże zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie od 2 st. C na północnym wschodzie, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na południowym zachodzie. Wiatr z północnego wschodu będzie słaby i umiarkowany - przekazał synoptyk.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky.com

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości

Po burzowym wtorku pogoda powinna się uspokoić. Pozostałe dni tygodnia zapowiadają się słonecznie i gorąco za sprawą wyżu, który rozgości się nad naszą częścią kontynentu.

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Czeka nas kilka naprawdę pięknych dni. Poprzedzi je jednak kolejne załamanie pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 16.07. Noc w całym kraju zapowiada się pogodnie i spokojnie. Również początek dnia przyniesie przyjemną aurę, chociaż pod wieczór niebo zacznie się chmurzyć, a miejscami pojawią się burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Pogoda na jutro - wtorek 16.07. W nocy odpoczniemy od deszczu i piorunów. Gwałtowna aura powróci w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. Zasięg alarmów został rozszerzony na część północnej Polski - poprzednio dotyczyły one jedynie południowych i centralnych regionów. W części kraju obowiązują także ostrzeżenia przed burzami, które miejscami mogą być gwałtowne.

Skwar ogarnia kolejne regiony. Ostrzeżenia IMGW

Skwar ogarnia kolejne regiony. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times