Wichury w Polsce. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Oprócz niebezpiecznie silnego wiatru we znaki dadzą nam się także roztopy i ulewne opady deszczu. W związku z groźną sytuacją pogodową Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert RCB do mieszkańców wszystkich regionów Polski. Przed groźnymi zjawiskami pogodowymi ostrzegają też samorządy, apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Sprawdź, gdzie pogoda będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia.
W piątek wieczorem w Polsce pojawiły się silniejsze porywy wiatru. Są związane z niżem Ulf, który stopniowo, od północnego zachodu, wkrada się do naszego kraju. Najbardziej gwałtownych zjawisk można spodziewać się w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień.
Jak przekazał wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niektórych stacjach synoptycznych odnotowywane są porywy wiatru osiągające ponad 100 kilometrów na godzinę. "Rozewie zanotowało już 111 km/h" - przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk informował wcześniej, że około godziny 19 najsilniej wiało w Łebie - z prędkością 83 kilometrów na godzinę. Na drugim miejscu znalazła się Ustka z porywami do 79 km/h. Kolejne na liście były Kołobrzeg, Koszalin i Świnoujście (68 km/h), Lębork i Szczecin (65 km/h) oraz Legnica, Jelenia Góra i Bielsko-Biała (54 km/h).
Silny wiatr w Polsce w piątek i sobotę będzie związany z przemieszczaniem się cyklonu Ulf nad Europą. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.
Alerty IMGW trzeciego stopnia - silny wiatr
Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim;
- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 50-70 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południa i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.
Alarmy ważne będą do godz. 12 w sobotę.
>>>SPRAWDŹ TAKŻE: "Wichura będzie trwała kilkanaście godzin", możliwe też burze
Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
IMGW wydał pomarańczowe alerty przed silnym wiatrem w województwach:
- zachodniopomorskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie w mocy są alarmy trzeciego stopnia), gdzie ostrzeżenia ważne będą do godz. 9 w sobotę;
- pomorskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie w mocy są alarmy trzeciego stopnia), gdzie groźnie będzie do godz. 13 w sobotę;
- warmińsko-mazurskim, gdzie alerty ważne będą do godz. 18 w sobotę;
- podlaskim (we wszystkich powiatach poza siemiatyckim), gdzie alarmy będą w mocy od godz. 23 w piątek do godz. 18 w sobotę;
- kujawsko-pomorskim; gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 13 w sobotę;
- lubuskim (poza powiatami położonymi na południu regionu), gdzie alarmy ważne będą do godz. 9 w sobotę;
- wielkopolskim (z wyłączeniem południowych powiatów), gdzie groźnie będzie do godz. 9, miejscami 13 w sobotę;
- mazowieckim (w powiatach północnych i północno-zachodnich), gdzie alerty ważne będą do godz. 18 w sobotę;
- łódzkim (w powiatach północnych), gdzie ostrzeżenia będą w mocy do godz. 13 w sobotę.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Alerty IMGW drugiego stopnia - roztopy
Alerty IMGW pierwszego stopnia przed roztopami zostały wydane dla województw:
- śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego;
- małopolskiego, dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego;
- podkarpackiego, dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego.
Prognozuje się tam wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniesie od 1-2 do 3-4 stopni Celsjusza, a maksymalnie termometry pokażą 3-6 st. C. Suma opadów deszczu w ciągu 24 godzin osiągnie od 10 do 15-20 litrów na metr kwadratowy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowo-zachodniego i zachodniego.
Ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w sobotę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Żółte alarmy przed silnym wiatrem IMGW wydał dla województw:
- lubuskiego (powiatów południowych), gdzie groźnie będzie do godz. 6 w sobotę;
- dolnośląskiego, gdzie alerty ważne będą do godz. 6 w sobotę;
- opolskiego, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w sobotę;
- śląskiego, gdzie ważne będą do godz. 7 w sobotę;
- małopolskiego, gdzie alerty w mocy będą od godz. 22 w piątek do godz. 10 w sobotę;
- świętokrzyskiego, gdzie groźnie będzie od godz. 22 w piątek do godz. 10 w sobotę;
- podkarpackiego, gdzie ostrzeżenia ważne będą w godz. 1-13 w sobotę;
- lubelskiego, gdzie niebezpiecznie będzie w godz. 1-13 w sobotę;
- mazowieckim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie groźnie będzie do godz. 10 w sobotę;
- łódzkim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w sobotę;
- wielkopolskim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie alarmy ważne będą do godz. 6 w sobotę.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40-45 km/h, w porywach do 75-85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami wydano dla województwa dolnośląskiego, dla powiatów: lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego.
W tych miejscach przewidywane jest topnienie pokrywy śnieżnej, zalegającej w górach na poziomie od 500 do 1000 metrów nad poziomem morza. W piątek oraz z piątku na sobotę temperatura minimalna wyniesie od 3 do 7 st. C, a maksymalnie na termometrach będzie od 2 do 4 st. C. W ciągu doby suma opadów deszczu sięgnie 5-10 l/mkw. Wiatr w dzień będzie wiać ze średnią prędkością od 20 do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, a w nocy - od 30 do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Kolejnej doby (18.02 i 18/19.02) dodatnia temperatura powietrza utrzyma się i w ciągu 24 godzin wystąpią opady deszczu rzędu 10-20 l/mkw.
Alarmy wygasną o godzinie 7 w sobotę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu
IMGW ostrzega także przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty przed tym zagrożeniem obowiązują w woj. śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim.
Alarmy będą ważne do godz. 2 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW trzeciego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock